gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Kilka wskazówek jak robić zdjęcia nocą?

Fotografowanie nocą nie jest prostym zadaniem. Nawet więcej, jest to jeden z najtrudniejszych sposobów fotografowania. Najczęściej zdjęcia wychodzą prześwietlone, ciemne, ruszone a kolory zdjęć są bardzo, bardzo brzydkie. Jednak przy zastosowaniu pewnych tricków i sztuczek można spowodować, że zdjęcia nocne też będą zapierały dech w piersiach.

Wskazówki tylko dla osób, które nie używają telefonów do robienia zdjęć

Nasze nowoczesne smartfony mają wiele możliwości i zdjęcia nimi wykonywane są coraz lepsze. Jednak najnowocześniejszy smartfon nie wykona idealnego zdjęcia nocą. Dlaczego? Ponieważ, na pytanie – jak robić zdjęcia nocą?. Można odpowiedzieć – tylko przy pomocy odpowiednich sztuczek.
Można zmierzyć czułość matrycy, wartością ISO. Jest to możliwe do wykonania tylko w aparatach fotograficznych i należy kierować się zasadą, że im jest większe, tym krócej trzeba naświetlać fotografię a dzięki temu będzie mniejsza możliwość „ruszenia” zdjęcia nocnego. Do tej pory ISO było problematyczne dla fotografów, ponieważ powodowało występowanie zbyt dużego „ziarna”, przez które zdjęcia wychodziły bardzo zniekształcone. Dzisiejsze aparaty fotograficzne pozwalają już na ustawienie ISO na tysiąc i naświetlić zdjęcie przez krótki czas. Dzięki temu sposobowi wychodzą idealne nocne zdjęcia.
Do wykonania dobrego zdjęcia nocnego trzeba też zastosować przysłonę. Wpuszcza ona do aparatu światło, którego w nocnej fotografii jest potrzeba bardzo dużo. Robiąc nocą zdjęcia krajobrazów, trzeba zastosować wysoką przysłonę a przy portretach niską.
Trzeba też uważać na czas naświetlenia, ponieważ przy zbyt długim zdjęcia są mocno naświetlone a przez to „ruszone” i rozmazane. Ponadto dobrze jest ustawić dobry balans bieli i znaleźć stały statyw, który może być czymś naturalnym, słupkiem, płotkiem lub ławką. Ustawiając odpowiednio aparat na tego typu statywie można pobawić się i zrobić zdjęcie, które będzie się długo naświetlać. Stabilność ustawienia aparatu spowoduje, że mimo wszystko zdjęcie nie będzie ruszone.

Kiedy najlepiej fotografować?

Jak robić zdjęcia nocą, opowiada poprzedni akapit, natomiast dobrze jest jeszcze wiedzieć, kiedy, najlepiej, robić nocne zdjęcia.
Najlepszą porą do zrobienia najlepszych nocnych zdjęć jest wieczór. Wtedy nie jest jeszcze tak ciemno a są już też zapalone latarnie i przez to otrzymuje się trochę podarowanego światła. Jest to bardzo dobra pora na wykonanie zdjęć nocą, ponieważ wszystko wkoło jest naświetlone i przez to wychodzą bardzo śliczne zdjęcia.