Do prowadzenia gospodarstwa rolnego, potrzebne jest posiadanie odpowiednich maszyn. Aby funkcjonowały one prawidłowo, muszą być zaopatrzone w filtry. Jest ich kilka rodzajów i każdy z nich ma inne zastosowanie. Powinny być one często wymieniane. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia maszyny. Jakie są typy filtrów i do czego służą, omamiamy poniżej.
- Dlaczego należy używać filtrów do maszyn rolniczych?
- Typy i zastosowanie filtrów
- Jak dbać o filtry?
Dlaczego należy używać filtrów do maszyn rolniczych?
Nowoczesne urządzenia do uprawy roli są tak skonstruowane, że pasują do nich właściwie wszystkie filtry dostępne na rynku. Na ich tle dodatnio wyróżniają się filtry Kubota. Na rolniczych forach internetowych można przeczytać sporo pozytywnych opinii na ich temat. Informacje o ich rodzajach i zastosowaniu można znaleźć tutaj: www.aldomarket.pl. Użycie filtrów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania maszyn. Posiadają one bowiem wielkich rozmiarów silniki, które muszą być odpowiednio chronione przed zanieczyszczeniami., szczególnie w czasie żniw. Praca z zanieczyszczonym silnikiem i paliwem naraża bowiem całą maszynę na awarię, a co za tym idzie, wysokie koszty naprawy. Równie ważne są filtry oleju i filtry kabinowe. Te ostatnie chronią samego rolnika, zapewniając mu komfort pracy. Marka Kubota ma w swojej ofercie wszystkie typy filtrów do ciągników i innych maszyn rolniczych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są bardziej odporne na wysokie temperatury niż ich odpowiedniki. W dodatku podstawą ich wykonania nie jest papier, ale metal, który chroni filtr przed zgnieceniem.
Typy i zastosowanie filtrów
Filtr oleju jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej maszyny rolniczej, która napędzana jest paliwem. W czasie pracy maszyny, do silnika mogą dostawać się różne zanieczyszczenia, zwłaszcza podczas intensywnej pracy. Zadaniem filtra jest zatrzymywanie i tym samym ochrona silnika przed awarią. Wśród produktów marki Kubota, znajdziemy odpowiedni filtr oleju w korzystnej cenie. Silnik zabezpieczają także filtry paliwa. Nie może ono zawierać zanieczyszczeń, jeśli nie chcemy doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Można na szczęście kupić części zamienne do silników, więc nie trzeba wymieniać ich na nowe. Kubota oferuje również filtry hydrauliczne, które usuwają niepotrzebne związki chemiczne, kwasy i drobnoustroje oraz wodę. dzięki nim układ hydrauliczny maszyny będzie działał prawidłowo. Natomiast filtry kabinowe i filtry powietrza, poprawiają komfort pracy rolnika, który jest narażony na wdychanie pyłów. Filtry kabinowe wpływają korzystnie także na jakość pracy wentylacji i klimatyzacji.
Jak dbać o filtry?
Przede wszystkim, po skończonej pracy, należy dokładnie sprawdzić, w jakim są stanie. Jeśli są już bardzo zużyte, trzeba wymienić je na nowe. Niesprawny filtr, może bardziej zaszkodzić maszynie, niż pomóc. Dlatego regularnie należy poddawać całą maszynę przeglądowi technicznemu. W jego trakcie zostanie sprawdzony również stan filtrów i ich zaworów. Jeśli okaże się, że któryś z nich trzeba wymienić, zróbmy to bez wahania. Cena tego urządzenia, w zależności od rodzaju, kształtuje się od 50 do 300 zł. Można też co jakiś czas samodzielnie oczyszczać filtry, zwłaszcza te olejowe. Należy wtedy wymienić olej i oczyścić obudowę wewnątrz i na zewnątrz. Pamiętajmy, aby zanieczyszczenia usuwać od tyłu ku przodowi. Tylko wtedy się ich pozbędziemy. Do usunięcia nalotu, jaki powstał wewnątrz, dobrze jest użyć jakiegoś narzędzia, choćby szpatułki lub dużej łyżki.