gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Technologia

Pojemność dysku SDD i jego inne cechy

Dysk SSD, to urządzenie, które obiecuje być lepszą alternatywą dla dysku HDD. Dysk SSD, to urządzenie, które może zakupem poprawiającym działanie systemu operacyjnego.

Dysk SSD

Dyski SSD mają wielu zwolenników. Jednak ich przeciwnicy mogą twierdzić, że te urządzenia mają zbyt ograniczoną pojemność. Pojemność dysku SSD jest różna jednak popularne są te o pojemności 256 GB.
Występują też dyski o większej pojemności, takiej jak 512 GB. Taka pamięć może zadowolić użytkowników, którzy nie mają potrzeby zapisywania wielu plików bądź takich o dużych rozmiarach.
Dyski HDD bowiem mają często pojemność 1000 GB i większą za znacznie mniejszą cenę. Nie wszyscy użytkownicy mogą chcieć dopłacać za ilość GB na dysku, jeśli mają znacznie tańszą alternatywę.

Jest też kilka innych rzeczy które warto wiedzieć o dysku SSD.

Zalety dysku SSD

Dysk SSD oprócz szybkości działania ma też zaletę w postaci odporności na uszkodzenia zwłaszcza mechaniczne i to właśnie tu zestawienie z dyskiem HDD wypada niekorzystnie. Dyski HDD są bowiem dużo mniej wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Jeśli więc mamy negatywne doświadczenia w postaci uszkodzenia dysku HDD, to możemy uważać jego nowszy odpowiednik za rewolucję na rynku technologii, w którą warto inwestować.

Wytrzymałość dysku SSD bierze się stąd, że ich budowa, to wyłącznie podzespoły elektroniczne, umieszczone w szczelnie zamkniętej obudowie. Dyski HDD czy też talerzowe mają dużo więcej ruchomych części, które mogą ulec uszkodzeniu, zwłaszcza podczas upadku z większej wysokości.

Ponadto dyski SSD są bardzo ciche. Jeżeli więc regularnie spędzamy wiele godzin przy komputerze i nie chcemy by coś zagłuszało odgłos naszych własnych myśli albo po prostu ciszy, to dysk SSD może jak najbardziej dopomóc w tej misji. Dyski HDD mogą stawać się głośniejsze w miarę upływu lat, co jest związane z procesem starzenia się sprzętu.

Dyski SSD mają co więcej bardzo niskie zużycie energii. Może to rekompensować ich nieco wyższą cenę, ale też pomóc środowisku. Osoby decydujące się na takie rozwiązanie w laptopie mogą się spodziewać możliwości nieco dłuższej pracy na baterii.

Dyski SSD można spotkać jako elementy wbudowane w laptop, ale też można je dokupić jako urządzenia wewnętrzne. Osoby mniej zorientowane w technologii, mogą być bardziej skłonne do zapłacenia za opcję wbudowaną w urządzenie. Co więcej niektóre laptopy posiadają wbudowane dwa dyski, co również może być jakąś alternatywą i kompromisem między szybkością a pojemnością.