gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Uszkodzone telefony- co z nimi zrobić?

Obecnie każdy ma telefon. Coraz więcej dzieci dysponuje też własnymi urządzeniami. W związku z tym rośnie liczba telefonów – tych sprawnych i tych niesprawnych. Nowoczesne telefony bardzo często nie należą do urządzeń wytrzymałych. Łatwo się psują, a ich duże wyświetlacze pękają. Co zrobić z uszkodzonym telefonem? Czy można go naprawić? Jak go zagospodarować?

Pytanie do specjalisty

Uszkodzone telefony warto zanieść do fachowca, który zajmuje się ich naprawą. To właśnie specjalista będzie w stanie najlepiej ocenić, czy telefon można naprawić i ile taka naprawa może kosztować. Większość usterek telefonu dla laika jest właściwie niemożliwa do rozpoznania. Nie ma w tym nic zaskakującego, więc że laik nie będzie mógł ocenić, co w urządzeniu zostało uszkodzone. Nawet gdy telefon upadnie i widoczne są pęknięcia, to ekspert powinien ocenić, czy nie doszło także do uszkodzeń wewnątrz urządzenia. Warto też tutaj zaznaczyć, że powierzając uszkodzony telefon fachowcowi lepiej nie godzić się równocześnie na jego naprawę, ale najpierw zobaczyć jej wycenę. Może się bowiem okazać, że naprawa popsutego telefonu będzie droższa, niż zakup nowego modelu. W takim wypadku można poprosić jedynie o odzyskanie danych z uszkodzonego telefonu i pomoc w przeniesieniu ich na nowy.

A może gwarancja?

Wiele modeli telefonów jest objętych gwarancją. Jeśli więc urządzenie zostało uszkodzone w czasie trwania gwarancji, to powinniśmy skierować się po pomoc do firmy, która jej udzieliła. Dzięki temu możemy liczyć na naprawę urządzenia właśnie w ramach gwarancji. Konieczne będzie jednak znalezienie niezbędnych dokumentów. Jakich? To zależy od firmy, która udzielała. Najczęściej potrzebny jest dowód zakupu, czyli po prostu paragon. Warto też dobrze przeczytać gwarancję, by upewnić się, że uszkodzenie jest nią objęte.

A co z utylizacją?

Bardzo ważne jest to, że uszkodzone telefony nie powinny trafiać do śmieci zmieszanych. Znajduje się w nich wiele pierwiastków, które warto odzyskać i wykorzystać ponownie. Wśród nich jest też złoto i srebro. Ich ilości są bardzo niewielkie, ale nadal nadają się do ponownego zagospodarowania. W telefonach znajdują się także baterie, które w żadnym wypadku nie powinny trafić do zwyczajnych śmieci. W każdym akumulatorze znajduje się kwas, który w wypadku uszkodzenia obudowy baterii może zrobić komuś krzywdę. Uszkodzone telefony przeznaczone do utylizacji powinno się zostawiać w oznaczonych do tego celu punktach np. w punktach selektywnej zbiórki odpadów, w sklepach budowlanych i salonach telefonii.