gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Jak wybrać odpowiedni monitor z funkcją tv?

Wzrost popularności serwisów z materiałami VOD, a także obsługa najwyższych rozdzielczości we współczesnych monitorach sprawiły, że wiele osób kwestionuje obecnie potrzebę zakupu telewizora. Zapotrzebowanie na sprzęt, który jeszcze 10 lat temu wydawał się mieć świetlaną przyszłość, dzisiaj stoi pod znakiem zapytania. Nowoczesne monitory z dekoderem umożliwią nam oglądanie naszych ulubionych kanałów telewizyjnych, a także pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Praktyczność przede wszystkim

W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują urządzenia, które mogą pełnić wiele funkcji. I tak jak telefony oprócz funkcji dzwonienia zyskały też możliwość robienia zdjęć, przeglądania Internetu czy odtwarzania muzyki, tym samym śladem podąża wiele innych rozwiązań, których celem jest uczynienie naszego życia prostszym. W ostatnich latach tradycyjna telewizja straciła dużo ze swojej popularności na rzecz serwisów VOD. Nic w tym dziwnego, w końcu użytkownik logując się na konto może obejrzeć swój ulubiony film, czy serial kiedy tylko zechce, nie musi trzymać się z góry narzuconej ramówki czasowej. Z tego tez względu na rynku pojawiły się monitory z funkcją tv. Posiadają one wbudowany dekoder, który umożliwia odbiór kanałów wprost ze światłowodu lub kabla antenowego. Większość kanałów telewizyjnych jest obecnie dostępnych również online, jednakże monitor z funkcją tv posiada pewną przewagę nad modelami bez dekodera. Sygnał antenowy, czy światłowodowy, które odbiera dekoder nie jest wrażliwy na zakłócenia sieci, które mogą się pojawić przy klasycznym oglądaniu telewizji przez Internet. Jest to szczególnie przydatne przy oglądaniu programów na żywo, gdyż nie musimy się martwić o zacięcia czy zakłócenia sieci.

Na co zwrócić uwagę?

Jednym z najważniejszych aspektów jest jakość wyświetlanego obrazu. Zależy ona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest wielkość matrycy monitora mierzona jako przekątna ekranu. Następny ważny czynnik to rozdzielczość wyświetlanego obrazu, która warunkuje m.in. to, czy sprzęt obsługuje format HD. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj matrycy, najlepsze wrażenia wizualne zapewnią wyświetlacze IPS. Do odbioru telewizji naziemnej wystarczy tuner TV DVB-T, zaś do telewizji kablowej – TV DVB-C. Tuner DVB-T umożliwi obsługę wysokich częstotliwości a także umożliwi dostęp do funkcji VOD. Niektóre z tych urządzeń posiadają funkcję nagrywania filmów a także opcję PiP. Umożliwia ona oglądanie telewizji na pomniejszonym obrazie w czasie wykonywania innych czynności na komputerze. Zwróćmy także uwagę na wyposażenie dołączone do monitora. Dobry sprzęt powinien zawierać pilota, który umożliwi nam zdalne przełączanie kanałów. Wbudowane głośniki będą dodatkowym atutem dla osób, które nie zamierzają inwestować w osobny system nagłośnienia. Ważne jest także, by sprzęt posiadał złącze HDMI, które zapewni wysoką jakość wyświetlanego obrazu. Wybór na rynku jest naprawdę spory, każdy powinien znaleźć odpowiedni dla siebie monitor.