gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Szyfrowany pendrive – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Szyfrowany pendrive to urządzenie, które powinien posiadać każdy. Dlaczego warto zainwestować w taki gadżet? Czym jest szyfrowany pendrive, w jaki sposób działa i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu?

Szyfrowany pendrive – czyli co? Zalety urządzenia

Każdy użytkownik komputera doskonale wie, czym jest pendrive. To małe, mieszczące się w dłoni urządzenie, nazywane inaczej pamięcią USB, pozwala na zapis wielu danych – zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Czym zatem jest szyfrowany pendrive? W tym wypadku również mamy do czynienia z niewielkich wymiarów sprzętem, na którym zapisuje się różnego typu pliki (tekstowe, graficzne, filmowe, muzyczne itd.). Dane te można następnie przenosić lub odczytywać na innym urządzeniu, np. komputerze, laptopie, telewizorze.
Szyfrowany pendrive jest więc wygodny, pojemny i praktyczny, ale różni się od klasycznych modeli znacznie wyższym poziomem bezpieczeństwa. Jego najważniejszą zaletą jest bowiem fakt, że wszelkie zawarte na nim informacje są dostępne jedynie dla osoby, która zna do niego hasło. To szczególnie istotne w przypadku tajnych czy poufnych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Sytuacja taka może zdarzyć się np. w momencie kradzieży, zguby czy pozostawienia gadżetu w nieodpowiednim miejscu, o co nietrudno, biorąc pod uwagę, jak małych gabarytów jest to urządzenie.
Szyfrowany pendrive sprawia więc, że znacznie minimalizuje się negatywne konsekwencje związane z utratą sprzętu i wyciekiem jego zawartości. Aby jednak uniemożliwić nieupoważnionym osobom odczytanie zapisanych danych, konieczne jest ustawienie odpowiednio silnego, czyli trudnego do odgadnięcia hasła zabezpieczającego.

Wybór pamięci USB – na co zwrócić uwagę, kupując szyfrowany pendrive?

Zakup szyfrowanego pendrive’a jest prosty – większość producentów pamięci USB oferuje urządzenia z ochroną danych. Do wyboru jest sporo modeli, które różnią się m.in. pojemnością. To dość istotny parametr, który określa, jak wiele danych będzie można zapisać na urządzeniu. Przekrój jest duży – szyfrowany pendrive może mieć zarówno 2GB, jak i 128GB, zatem każdy powinien kierować się w tej kwestii swoimi indywidualnymi potrzebami.
Kolejna sprawa dotyczy tego, czy model urządzenia jest kompatybilny ze sprzętem, do którego będzie podpinany. Chodzi tu przede wszystkim o systemy operacyjne, a także port USB danego komputera lub laptopa.
Należy też przy zakupie sprawdzić , czy szyfrowany pednrive jest dobrej jakości pod względem wykonania. Warto, aby urządzenie, na którym będziemy przechowywać poufne dane, było trwałe i wytrzymałe.