Wbrew temu, co sądzą niektórzy, handel akcjami nie wymaga dużego kapitału. Na start w zupełności wystarczy suma rzędu stu lub kilkuset złotych. Dużo ważniejsze od wysokości przeznaczonych na inwestycje środków jest odpowiednie podejście. O czym jednak powinieneś pamiętać, planując inwestowanie w akcje? Jak przygotować się pod względem technicznym i merytorycznym? Które czynniki mają największe znaczenie dla skuteczności handlu? Te kwestie wyjaśniamy poniżej.
Po pierwsze: załóż rachunek maklerski
Absolutnie podstawowa kwestia dla każdego inwestora to konto maklerskie umożliwiające zlecanie transakcji na giełdach i innych rynkach. Możesz założyć je w „zwykłym” banku komercyjnym lub banku inwestycyjnym. Z punktu widzenia początkującego inwestora najważniejsze są koszty jego prowadzenia oraz łatwość wpłat i wypłat środków. Poza tym warto zwrócić na dostęp do materiałów edukacyjnych i eksperckiego wsparcia (więcej na ten temat mówimy w kolejnym akapicie).
Po drugie: sprawdź się bez inwestowania środków
Inwestowanie na giełdzie jest wprawdzie dla każdego, ale nie każdy może robić to naprawdę skutecznie – zwłaszcza na początku swojej przygody. By zdobyć przynajmniej podstawowe doświadczenie i zorientować się, na czym konkretnie polega handel akcjami, warto najpierw spróbować swoich sił w inwestycjach na rachunku demonstracyjnym. Udostępnia go wielu brokerów, pozwalając użytkownikom otwierać i zamykać pozycje bez wpłacania pieniędzy. Korzystanie z rachunku demo to też dobra okazja do tego, by poznać zasadę działania danej platformy.
Po trzecie: nie inwestuj z dużym ryzykiem
Kupno akcji za dużą kwotę i utrata całego kapitału początkowego to niestety scenariusz dość popularny wśród początkujących traderów. Takich problemów często można jednak uniknąć. By tak się stało, należy pamiętać o zasadzie inwestowania tylko pewnej części środków (np. do 25 proc.), a także dokładnie analizować rynkowe trendy i perspektywę opłacalności danej transakcji. Warto też stosować zlecenia typu stop-loss, które pozwolą automatycznie zamknąć pozycję, jeśli kurs akcji spadnie poniżej określonego poziomu.
Po czwarte: nie zaniedbuj swojego rozwoju
Inwestowanie na giełdzie wymaga dużej wiedzy. By robić to skutecznie, należy stale ją poszerzać i na bieżąco śledzić trendy na różnych rynkach oraz sytuację geopolityczną na świecie. W rozwijaniu inwestorskiego warsztatu pomogą np. wspomniane materiały edukacyjne udostępniane przez dobrych brokerów. Warto też śledzić kroki guru giełdowych – inwestorów, którzy od dawna osiągają wysokie zyski na różnych parkietach.