gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Czy warto naprawiać telewizor LCD, czy może kupić nowy?

„Kiedyś to były telewizory proszę pana! Jeżeli śnieżył ekran, to wystarczyło podejść i walnąć ręką w obudowę. A te dzisiejsze to tylko ładnie się prezentują. Wystarczy jedna usterka i już nadają się na śmietnik”. Tak zapewne myśli wiele starszych osób. Czy mają rację? A może się mylą i na pytanie: czy warto naprawiać telewizor lcd, odpowiedź będzie twierdząca? Sprawdźmy.

Telewizor LCD i jego problemy

Tego typu sprzęt, mimo że nie jest tani, cieszy się nadal sporą popularnością. Nic w tym dziwnego. Zachwyca przecież wysoką, piękną i ostrą jaj żyleta jakością obrazu. Niestety, bywa jednocześnie narażony na dość liczne awarie. Jakie dokładnie? Opiszemy je poniżej.

Zbyt duże napięcie układu elektrycznego powoduje, że może dojść do przegrzania. Wtedy odmawiają posłuszeństwa zasilacze oraz inwertery. Na szczęście są to elementy, które da się wymienić bez wydawania wielkich pieniędzy. Podobnie z pilotem (np. zalanym piwem), gdy zanika sygnał wysyłany dzięki podczerwieni. Jego też można znaleźć na półkach sklepowych (lepiej zakupić oryginalny, droższy niż podróbka).

Znacznie gorzej, jeśli uszkodzeniu ulegną matryce. Nie tylko chodzi o to, że dziecko rzuci zabawką i potłucze ekran. Mowa również o pojawiających się błędach w układach logiki. Objawy są wyraźne. Obraz zanika, piksele się wypalają, a wyświetlające się na środku pasy irytują.

Czy opłaca się naprawiać?

Do wielu telewizorów LCD brakuje części zamiennych. Nie brzmi to dobrze. Tym bardziej że trudno je dostać w marketach typowo elektronicznych. Pozostaje więc ściągnięcie potrzebnych elementów z zagranicy (najczęściej z Chin) albo skorzystać z pomocy firmy, która sprowadzi to, co najbardziej potrzebne i oryginalne.

W przypadku przerwanego kabla (z przetartą izolacją) czy pękniętej nóżki (podstawy), jest możliwość samodzielnej naprawy. Nie wymagane są tu specjalistyczne narzędzia i odpowiednia wiedza. Opłaca się więc poświęcić czas i postarać się, aby zamiast całości, wymienić pewne części składowe.

Gdy awaria dotyczy jednak samego telewizora, to własnymi rękoma nić nie zdziałamy. Wtedy trzeba oddać nasz sprzęt do profesjonalnego serwisu, gdzie doświadczony specjalista nie będzie porażony prądem. Ale, czy warto naprawiać telewizor LCD, nawet, jeżeli jest jeszcze na gwarancji?

Wszystko zależy od rodzaju awarii. Większość firm oferujących usługi serwisowe poradzi sobie np. z elektrycznymi usterkami. Niestety, nie będą w stanie „przywrócić do życia” zbitej, pękniętej matrycy ani jej zastąpić nową (powodem jest brak dostępu).

Podsumowanie

Czas na podsumowanie. Najlepiej mają osoby, które posiadają dawniejsze modele LCD. Takie stare telewizory, mimo że dawno minęła im gwarancja, warto zreperować. Po pierwsze łatwiej poszukać części, a po drugie ma się pewność, że pozbycie się usterki będzie bardziej skuteczne.

W przypadku najnowszych odbiorników sprawa wygląda inaczej. Wszelkie komponenty trudniej dostać. I są one po prostu bardziej drogie. To sprawia, że koszt naprawy może przewyższyć cenę zakupu telewizora w sklepie RTV.