Zawód programisty wiąże się z szeregiem zalet. Przede wszystkim specjaliści tego typu są intensywnie poszukiwani przez pracodawców na całym świecie. Dzięki temu mogą liczyć na wyjątkowo atrakcyjne zarobki. Z tego powodu, coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak zostać programistą.
Studia w Polsce lub zagranicą
To opcja przede wszystkim dla młodych ludzi, u progu dorosłości, ale nie tylko. Można studiować w trybie niestacjonarnym. Zajęcia hybrydowe lub online to już standard. To naturalne, jeśli chodzi o programowanie. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać w domu, a wyniki konsultować z wykładowcą.
Polski tryb nauczania akademickiego wydaje się już jednak nieco anachroniczny. Program jest mocno przeładowany przedmiotami, które odbiegają od sedna. Jest np. sporo zaawansowanej matematyki. Warto zatem pomyśleć o uczelni zagranicznej. Najlepszym kierunkiem wydają się Niemcy, gdzie studia są bezpłatne i anglojęzyczne. Program jest tak ułożony, że uczy kodowania w praktyce. Studenci działają w grupach i przygotowują wspólnie kolejne projekty. To bardzo mocno przypomina późniejszą pracę zawodową.
Kurs programowania
Studia trwają jednak aż 5 lat. Dlatego powstały kursy, który przekazują wiedzę niezbędną do tego, by zostać programistą jak najszybciej. Zaczyna się oczywiście od podstaw i z czasem przechodzi do coraz bardziej skomplikowanej praktyki. Kursy mają formę stacjonarną lub internetową. Uczestnicy mogą się ze sobą zarówno kontaktować, jak i współpracować w grupach, podobnie jak na studiach. Do ich dyspozycji pozostaje doświadczony mentor, z którym mogą konsultować swoje projekty.
Najczęściej kurs na programistę trwa od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie otrzymuje się certyfikat. Szkoły programowania dodatkowo mają podpisane umowy z pracodawcami, dzięki czemu ich absolwenci mogą podjąć zatrudnienie od razu po ukończeniu nauki. Jest to bardzo skondensowana, intensywna forma nauczania. Przy tym bardzo efektywna i dostępna praktycznie dla każdego. Szczególnie polecana dla osób, które są już aktywne zawodowo i chciałyby się stosunkowo szybko przekwalifikować. Koszty zazwyczaj oscylują w granicach kilku lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od konkretnej placówki edukacyjnej oraz zakresu nauczania.
Nauka programowania na własną rękę
To wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów. Wymaga największego zaangażowania, motywacji oraz systematyczności. W Internecie da się znaleźć wyczerpujące informacje na każdy temat. Szczególnie jeśli zna się język angielski. To też solidna wprawka przed późniejszymi realiami pracy programisty. Musi on bowiem nieustannie uczyć się samodzielnie, poszerzać swoje kwalifikacje. Poznawać chociażby nowe języki programowania.
Naukę warto rozpocząć od przyswojenia Javy, Pythona lub JavaScript. Kiedy potrafi się już przyzwoicie kodować, w którymś z tych popularnych języków, najlepiej poszukać bezpłatnego stażu. To doskonały sposób na to, aby pod okiem doświadczonych profesjonalistów dokonać gigantycznych postępów i zostać programistą. Tym bardziej, że po zakończeniu praktyk, jeśli odpowiada się zespołowi, bardzo często można liczyć na zatrudnienie.