gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

agregat prądotwórczy
Biznes

Co wziąć pod uwagę kupując agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zadaniem jest przetwarzanie energii spalania (najczęściej) paliw kopalnych w energię elektryczną. Zasada działania tego urządzenia polega na indukowaniu siły elektromotorycznej w uzwojeniu, które poruszane jest w otoczeniu wzbudzającego ją pola magnetycznego.

Generatory prądu — najważniejsze różnice

Tyle teoria. W praktyce użytkownik może wybierać spośród wielu różnych rodzajów agregatów. Oto lista parametrów, na które przyszły użytkownik urządzenia winien zwrócić uwagę.

  1. Sposób pracy. Generatory prądu mogą być stacjonarne (np. wewnątrz budynków) lub mobilne. Można je osadzić w pojeździe, jako dodatkowe źródło energii lub w przyczepie. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się agregaty kontenerowe, które umieszcza się w specjalnych, przeznaczonych do tego celu i wyciszonych konstrukcjach.
  2. Rodzaj jednostki napędowej. Zdecydowana większość generatorów prądu jest wprowadzana w ruch, za pomocą silnika spalinowego. O ile jego rodzaj (dwusuwowy, czterosuwowy, Diesla) nie ma wpływu na przebieg wyjściowy, o tyle ma wpływ na sposób smarowania. Układ czterosuwowy posiada odrębny zbiornik na olej, a układ dwusuwowy jest zasilany mieszanką paliwa i oleju.
  3. Moc wyjściowa. Większość producentów agregatów określa tym mianem maksymalną moc wyjściową, która w przypadku pracy ciągłej nie doprowadza do uszkodzenia źródła. Chwilowo agregat można obciążyć prądem o 10 – 15 procent wyższym, ale jest to rozwiązanie zalecane przez producentów.
  4. Przebieg wyjściowy. Generatory elektryczne prądu stałego są bardzo często powiązane z układami prostowniczymi. Najlepsze z nich to te, które wyposażono w jedno lub trójfazowy prostownik Graetza, a także zestaw filtrów pojemnościowych i indukcyjnych. Dzięki temu przebieg wyjściowy ma charakter zbliżony do stałego.
  5. Stabilizator. Dobre agregaty są wyposażone w stabilizatory napięcia, dzięki któremu jego wartość pozostaje niezmieniona nawet wtedy, gdy urządzenie jest obciążone np. w 80 – 90 procent. Dzięki temu przyłączanie kolejnych, niewielkich odbiorników nie doprowadzi do uszkodzenia ze względu na niskie napięcie zasilania.
  6. Zabezpieczenia elektryczne. Dobrze zaprojektowany generator elektryczny wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, które chronią go przed skutkami przeciążenia, przepięcia, a także przegrzania. Zdecydowana większość z nich posiada też zabezpieczenia przeciwzwarciowe.
  7. System sterowania. Nowoczesne agregaty wyposażone są w elektroniczne układy sterowania, za pomocą którego można samemu dobierać parametry prądu wyjściowego, w tym m.in. jego częstotliwość wyjściową, wartość przesunięcia fazowego itd.

Podsumowanie

Reasumując, agregat prądotwórczy może być dostosowany do pracy tymczasowej (awaryjnej), a także jako samodzielna jednostka zasilająca do pracy ciągłej lub równoległej. Zależnie od potrzeb, może on generować prąd jedno lub trójfazowy o częstotliwości sinusoidalnej.