gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

IT

Z czego składa się komputer?

Informatyka jest branżą niezwykle atrakcyjną dla pokolenia, które planuje swoją przyszłość zawodową. Wiele specjalizacji sprawia, że jest w czym wybierać. Niezależnie od tego, czy ktoś chciałby być administratorem sieci czy programistą, to podstawy do opanowania każdy ma te same. Nie można nazywać się informatykiem nie mając pojęcia o budowie komputera.

Bez tego nie odpalisz!

Wiedzieć, z czego sklada sie komputer, powinien każdy przyszły informatyk. Części, jakie znajdują się w jednostce centralnej można podzielić na dwie grupy: części niezbędne do uruchomienia i prawidłowego działania komputera oraz te, które są już dodatkiem usprawniającym jego działanie lub zapewniające dodatkowe funkcje.

Zaczniemy od płyty głównej. To ona łączy działanie ze sobą pozostałych podzespołów. Najważniejszym miejscem na płycie głównej jest gniazdo procesora. Musi ono odpowiednio pasować do kolejnej niezbędnej części jaką jest sam procesor. Główny dowodzący, wykonujący masę obliczeń produkt. Procesor znacząco wpływa na sprawność komputera. Duży wpływ ma także pamięć RAM. Im więcej tym lepiej.
Sprawą dyskusyjną może być karta graficzna. Oczywiście, nie sam fakt jej konieczności do odpowiedniego działania całego komputera, lecz jej formy. Kartę graficzną można zamontować jako osobną kartę rozszerzeń, ale będzie ona niezbędna tylko wtedy, jeśli procesor nie jest wyposażony w zintegrowaną z nim kartę graficzną. Obecnie większość procesorów posiada taką zintegrowaną kartę. Oczywiście jest ona niepodważalnie słabsza niż osobny produkt, ale pamiętajmy, że mówimy tu o elementach niezbędnych.
Kolejny podzespół to dysk twardy. Do niedawna na rynku dominowały jedyne mechaniczne dyski twarde. To one przechowują wszystkie dane gromadzone na komputerze. Obecnie coraz większą popularność zyskują dyski SSD, nowsza, elektroniczna wersja dysków twardych. Elektronika zawsze jest szybsza niż mechanika, więc to szybsze działanie jest ich atutem.
Ostatnim elementem jest rzecz jasna zasilacz i wentylatory chłodzące. Wszystkie wymienione podzespoły potrzebują dostarczenia odpowiedniego napięcia, bez zasilacza, z pewnością żaden komputer się nie uruchomi.
Nie można zapomnieć o jeszcze jednym… obudowie! Przecież, gdzieś to wszystko trzeba umiejscowić.

Karty rozszerzeń – dodatek dla komfortu użytkowania

Jak wyżej wspomniano, do tej grupy można zaliczyć karty graficzne. Szczególnie w przypadku komputerów konstruowanych dla graczy. Oni szczególnie inwestują w mocne karty graficzne.
Chodź ciężko to sobie teraz wyobrazić, kiedyś komputerów używano bez Internetu. Teraz, aby połączyć urządzenie potrzebna jest karta sieciowa. Warto, aby również miała wbudowaną możliwość łączenia się przez Wi-Fi. Uzupełnieniem może być także dodatkowe chłodzenie.
Wszystko to zależy od wymagań i oczekiwań przyszłego użytkownika. Komputery stacjonarne mają tą zaletę, że można zwykle bez większych problemów wymieniać poszczególne podzespoły, gdy te robią się już przestarzałe, na nowsze modele.

Informatyka jest z pewnością pasjonującą dziedziną. Warto uczyć się jej od podstaw, aby nic w życiu zawodowym nie mogło zaskoczyć.