gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

IT

Czy warto kupić laptop i tablet w jednym?

Wraz z postępem technologii pojawiają się coraz to nowsze urządzenia i rozwiązania. Obecnie popularność zyskują laptopy dwa w jednym, które łączą w sobie funkcje tabletu i komputera. Dla kogo jednak przeznaczony jest laptop i tablet w jednym i czy każdy go potrzebuje?

Laptop i tablet w jednym – różne warianty

Niektóre urządzenia łączące obie te funkcje przypominają bardziej laptopy, a inne tablety. Różnica jest taka, że czasem po prostu sprzedaje się tablety, do których można dokupić klawiaturę (uniwersalną lub dedykowaną do danego modelu) i po prostu ją podłączyć. W ten sposób tablet przekształca się w laptop.

Istnieje również możliwość zakupu laptopa z dotykowym ekranem i specjalnym zawiasem, dzięki któremu można schować klawiaturę (ale nie odczepić jak w przypadku wcześniej wspomnianych urządzeń). Inna nazwa na taki sprzęt to laptop konwertowalny. Od zwykłych laptopów różnią się mniejszą wagą i zazwyczaj mniejszym rozmiarem, dzięki czemu znacznie łatwiej je przenosić.

Wady i zalety laptopów i tabletów w jednym:

Zaletą bez wątpienia jest dotykowy ekran, który daje wiele dodatkowych możliwości w stosunku do zwykłego laptopa. Umożliwia to tworzenie inteligentnych notatek, rysowanie i wygodne zaznaczanie. Jednocześnie pozwala też na nieco lepszy relaks – bez problemu można znaleźć gry, które pozwolą wykorzystać dotykowy ekran.

Warto również wspomnieć o małych rozmiarach takiego urządzenia, dzięki czemu bez problemu można wynieść je poza dom. Idealnie sprawdzi się zarówno do pracy, jak i na uczelnię.

Wadą bez wątpienia jest cena tego typu urządzeń – z uwagi na to, że łączą w sobie zarówno tablet, jak i laptop, cena wzrasta. Kolejne wady wynikają z konstrukcji – skoro urządzenie ma być poręczne, to nie można umieścić w nim ogromnej baterii, napędu optycznego oraz bardzo często karty graficznej.

Komu najbardziej przyda się laptop i tablet w jednym?

Z uwagi na swoje właściwości takie urządzenie idealnie posłuży osobie, która potrzebuje przenośnego laptopa. Będzie dobrym rozwiązaniem nie tylko ze względu na podręczność, ale również dzięki dotykowemu ekranowi, który umożliwi robienie bardzo dobrych notatek. Urządzenie nada się zarówno do biura, jak i do nauki, np. dla studenta.

Raczej nie sprawdzi się dla osób, które używają laptopa typowo do grania – chyba że gry należą do tych nieco starszych albo mniej wymagających. Również obsługa specjalistycznych programów graficznych może okazać się problematyczna – niektóre urządzenia sobie z tym poradzą, ale jedynie te z najwyższej półki.