Zakup mieszkania wiąże się z wieloma sprawami, których trzeba dopilnować. Mowa tu nie tylko o znalezieniu najlepszej oferty, wybraniu metrażu czy ocenie stanu technicznego. To przede wszystkim masa papierkowej roboty! Musimy dopilnować wielu spraw, o których często nie mamy wcześniej pojęcia. Najważniejsze kwestie, to przede wszystkim umowy. Jest tutaj liczba mnoga, ponieważ nie kończy się na jednej! Umowa z deweloperem to tylko jeden z elementów, który trzeba znać. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje umów i kiedy się je podpisuje, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Umowa rezerwacyjna z deweloperem – czym jest?
Zacznijmy od umowy, która nie zawsze jest podpisywana. Jednak w wielu przypadkach należy ją zawiązać. Umowa rezerwacyjna z deweloperem to inaczej umowa nazwana. Jest to typ cywilnoprawny, który działa w oparciu o swobodę umów. Umowa ta tyczy się zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jest zawierana pomiędzy sprzedającym a kupującym. Co ciekawe, taka umowa wychodzi od kupującego, a sprzedający nie ma przymusu się na nią zgadzać. To forma zabezpieczenia kupującego, którą sam musi wystąpić.
Umowa przedwstępna z deweloperem – czym jest?
Kolejny rodzaj to umowa przedwstępna z deweloperem. Można to określić, jako umowę o zawarciu umowy. Brzmi to trochę jak masło maślane, ale tak właśnie jest! Czasem deweloperzy przed przedstawieniem docelowych dokumentów podpisują z kupującym taką formę umowy. Jako nabywcy jesteśmy w ten sposób zabezpieczeni, że dane mieszkanie na pewno nie zostanie sprzedane komuś innemu. Z kolei deweloper bądź sprzedający ma gwarancję, że otrzyma pieniądze i ma pewnego kupca. Jak widać, w obu przypadkach są to umowy rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jednak docelowo mamy jeszcze jeden typ, który tyczy się jedynie nowych mieszkań.
Umowa deweloperska – czym jest?
Umowa deweloperska to ostateczny dokument zakupu, jak i sprzedaży mieszkania. Podpisuje ją deweloper z nabywcą. Wzór umowy deweloperskiej jest ściśle określony, szczególnie jest chodzi o nazewnictwo stron. Umowa deweloperska a umowa rezerwacyjna odróżnia się przede wszystkim obowiązkiem. Ta pierwsza jest konieczna, z kolei druga obligatoryjna. Umowa deweloperska wzór jest najczęściej opracowany przez dewelopera, ale to my powinniśmy ją sprawdzić jako nabywcy. Tylko wtedy mamy pewność, że wszystko jest zgodne z naszymi ustaleniami. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który oceni, czy umowa została przygotowana zgodnie z prawem i przepisami.
To już wszystkie najważniejsze informacje o rodzajach umów przy zakupie mieszkania. Warto zapoznać się z dostępnymi w Internecie wzorami, które rozjaśnią jeszcze bardziej wszystkie informacje. Jeśli planujesz zakup mieszkania, to koniecznie skup się na zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami. Rozróżnij rodzaje umów i miej pewność, co właśnie podpisujesz!