gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Jak namierzyć zgubiony telefon wykorzystując numer IMEI.

W czasach szybkiego rozwoju technologii telefony to nie tylko proste urządzenia służące do komunikacji na odległość. Obecnie pełnią rolę aparatów fotograficznych, notatników i kalendarzy oraz zawierają bardzo dużo danych. Czasami zdarza się, że właściciel smartfona gdzieś go zgubi lub zostanie po prostu okradziony. W takiej sytuacji można skorzystać z opcji odnalezienia telefonu za pomocą jakiejś aplikacji GPS lub z wykorzystaniem sieci GSM i numeru IMEI. Ten drugi sposób zostanie rozwinięty w dalszej części tekstu.

Numer IMEI – co to takiego, na co pozwala i jak go zdobyć?

IMEI to unikalny międzynarodowy numer o długości od 14 do 17 cyfr, przypisany do danego urządzenia. Jest to pewnego rodzaju dowód osobisty telefonu komórkowego. Każdy operator komórkowy ma do niego dostęp, dzięki czemu w przypadku zagubienia lub kradzieży można taki telefon zablokować. Tego rodzaju blokada sprawia, że z smartfona nie będzie można dokonywać, ani odbierać żadnych połączeń. Nawet zmiana karty SIM nic nie pomoże. Telefon dla złodzieja staje się po prostu nic niewartym urządzeniem.

Znając numer IMEI, posiadacz telefonu, może udowodnić, że jest jego właścicielem. Natomiast nabywając telefon z drugiej ręki, potencjalny kupujący może upewnić się, że telefon nie został skradziony. Ponadto z numerem IMEI są połączone takie informacje jak marka, model, data produkcji, wersja itp.

Numer IMEI można wydobyć z telefonu poprzez krótki kod na klawiaturze połączeń: *#06#. Kolejnym sposobem jest sprawdzenie poprzez ustawienia, jednakże ten sposób może różnić się dla poszczególnych marek, modeli i systemów operacyjnych. Innym rozwiązaniem jest znalezienie fizycznego napisu na obudowie lub na pudełku. W ostateczności można skorzystać z aplikacji Google i konta, które zostało zsynchronizowane z danym telefonem. Opcja szczególnie przydatne, kiedy użytkownik straci smartfon, a wcześniej się nie zabezpieczył.

Jak namierzyć zgubiony telefon po IMEI?

Zagubiony lub skradziony telefon można odzyskać znając numer IMEI oraz wykorzystać jedną z wielu darmowych aplikacji. Do tego typu operacji przyda się drugi smartfon, na którym daną aplikację będzie można zainstalować.
Należy pamiętać, że duża część z dostępnych programów albo będzie działała niepoprawnie, albo wcale. Warto wcześniej poczytać opinie o poszczególnych programach. Większość z nich to darmowe narzędzia, dlatego też często są niedopracowane. Jednakże wykorzystując właściwą przeważnie wystarczy wpisać tylko numer IMEI, a aplikacja wyświetli listę lokalizacji powiązanych z danym urządzeniem.

Tego typu metoda jest na pewno mniej dokładna od śledzenia z wykorzystaniem funkcji GPS. Jednak z drugiej strony nie wymaga ona zainstalowania wcześniej specjalnego programu. Namierzanie zagubionego telefonu po IMEI wykorzystuje stacje bazowe (BTS), do których loguje się telefon. Najlepsze wyniki uzyskamy w miejscach, gdzie urządzenie ma dostęp jednocześnie do trzech BTS-ów. Śledzenie telefonu po IMEI lepiej sprawdzi się w miastach niż na obszarach wiejskich.