gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Co to jest kopia zapasowa i dlaczego warto ją wykonywać?

Cenne dane, jakie zapisywane są w pamięciach komputerów, telefonów czy innych podobnych urządzeń niekiedy mogą ulec skasowaniu. Istnieje wiele przyczyn powstawania takich sytuacji. Jednak można za pomocą odpowiednich czynności zapobiec całkowitemu skasowaniu danych. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać kopię zapasową.

Co to jest kopia zapasowa?

Każdy użytkownik komputera powinien umieć tworzyć kopię zapasową. Co to takiego i w jakim celu się ją tworzy? Tak naprawdę jest to po prostu pewnego rodzaju zabezpieczenie danych przed całkowitym skasowaniem. Takie kopie zapasowe najczęściej tworzy się zaraz po kupnie nowego sprzętu. Jednak czy naprawdę jest sens wykonywania takiej kopii? Otóż zdecydowanie tak. Zdarzają się bowiem sytuacje, kiedy to do komputera przedostaje się wirus, który bezpowrotnie kasuje wszystkie cenne informacje. Niekiedy sam użytkownik przypadkowo może usunąć ważne dane, których potem nie da się odzyskać. Zabezpieczeniem w takim wypadku staje się posiadanie kopii zapasowej, którą wbrew pozorom tworzy się bardzo łatwo.

Jak stworzyć kopię zapasową?

Cenne pliki są z zasady umieszczane w tak zwanej chmurze. Istnieje możliwość ustawienia automatycznego wykonywania kopii zapasowej. W tym przypadku wszystkie nowe pliki zostają zapisane w chmurze i chronione przed usunięciem. Jednak warto pamiętać o tym, że taka kopia zapasowa powinna znajdować się w odpowiednim miejscu. Oczywiście pliki te jak najbardziej mogą zostać w chmurze, jednak wiele osób dodatkowo zabezpiecza się przed utratą danych i przenosi pliki na dyski zewnętrzne. Jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie, jednak warto pamiętać o tym, że dyski zewnętrzne posiadają ograniczoną pojemność, dlatego też lepiej przenosić na nie tylko niezbędne dokumenty. Oczywiście samo pobieranie danych z chmury i przerzucanie ich na dysk będzie pracochłonne. Warto jeszcze pamiętać o tym, że dla 100 procentowego bezpieczeństwa można utworzyć dwie kopie zapasowe, w razie problemów z dyskiem, na którym zapisana jest pierwsza kopia. Wiele osób decyduje się także na przechowywanie danych na dysku sieciowym, czyli innymi słowy na swojej ,,prywatnej chmurze”. Tym sposobem właściciel nie przekazuje kontroli nad plikami zewnętrznemu usługodawcy.

Warto jest wykonać co najmniej jedną kopię zapasową, gdyż w ten sposób można skutecznie chronić cenne informacje przed utratą. Wirtualne chmury czy dyski zewnętrzne… to tak naprawdę bez różnicy. Ważne, aby ta kopia została wykonana i zabezpieczona przed niechcianymi osobami.