gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Wymiana wentylatora w laptopie- sprawa, do której należy podejść poważnie i z pełnym zaangażowaniem

Wentylator w laptopie to wbrew pozorom bardzo ważny element. Po pierwsze dba o to, by procesor i płyta główna się nie przegrzewały. A po drugie, gdy już do tego dochodzi, troszczy się o to, by natychmiastowo je schłodzić i by wszystko wróciło do normy.

Kiedy wiadomo, że wymiana wentylatora w laptopie jest konieczna?

Po pierwsze, gdy sprzęt chodzi głośno niczym czołg i od czasu do czasu coś w nim stuka oraz piszczy. Po drugie w momencie kiedy, laptop się samoczynnie wyłącza i trudno go ponownie uruchomić. Po trzecie, że coś jest nie tak z wentylatorem w laptopie- informuje nas choćby to, że w trakcie krótkiego odcinka czasowego, sprzęt bardzo się nagrzał i jest gorący jak piec. Po czwarte można podejrzewać, że to wentylator jest powodem awarii, gdy nigdy wcześniej nie był w ogóle wymieniany.

Co może być przyczyną niewłaściwego działania wentylatora w laptopie?

Po pierwsze to, że do jego wnętrza dostało się dużo kurzu. Ma on tendencję do osadzania się i spowolnienia działania wentylatora. Po drugie za jego mniej wydajną pracę może odpowiadać wilgoć. Gdy położy się laptopa na mokrym stole czy biurku, cierpi na tym także układ chłodzenia. Wentylator do laptopa może zastrajkować w sytuacji, gdy niechcący upuści się sprzęt i tym samym narazi się go na uszkodzenia. Wentylator może słabiej działać również wtedy, gdy podda się laptop działaniu niskich temperatur.

Wymiana wentylatora w laptopie- czy można zrobić to same, czy lepiej powierzyć to zadanie fachowcom z serwisu komputerowego?

W zasadzie chyba jednak korzystniej zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Wbrew obiegowym opiniom wymiana wentylatora w laptopie nie jest taka prosta. By to zrobić poprawnie, trzeba rozkręcić więcej niż jeden podsystem.

A to może być kłopot, zwłaszcza przy ponownym skręcaniu sprzętu. Gdy za wymianę wentylatora zabiorą się profesjonaliści, przynajmniej jest pewność, iż zrobią to dobrze. A laptop powróci do nas w jednym kawałku. Wymiana wentylatora i jej cena jest ściśle z modelem komputera. Jeśli jest on naszpikowany nowinkami technicznymi i dodatkowymi podzespołami, które trzeba rozebrać. Cena za usługę wzrasta.

Jaki wentylator wybrać oryginalny czy zamiennik?

Praktycznie nie ma to większego znaczenia w sytuacji, gdy umie się samemu wymienić wentylator. Wtedy to czy sprzęt posiada oryginalny wentylator, czy tylko jego zamiennik to tylko i wyłącznie pokłosie decyzji jego właściciela. Punkt widzenia zmienia się natomiast, jeśli trzeba angażować do tego innych. W tym przypadku warto założyć markowy wentylator. To da gwarancje, że jego wymiana będzie się odbywać co kilka lat, a nie co kilka miesięcy.