gizchina.com.pl

Biznes IT Marketing

Elektronika

Jaki rozdzielacz LAN wybrać do domowej sieci?

Rozdzielacze LAN to specjalne urządzenia informatyczne, dzięki którym w tym samym czasie można podłączyć dwa różne urządzenia. W wielu wypadkach podłączenie realizowane jest za pomocą odpowiedniego kabla UTP/FTP.

Jak to działa?

Mechanizm podłączenia rozdzielacza LAN do sieci lokalnej jest bardzo prosty i intuicyjny. Jeden adapter podłączany jest bezpośrednio do dwóch miejsc w routerze albo switchu. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że do podłączenia urządzenia wymagany jest pojedynczy kabel. Jeden z końców kabla podłącza się oczywiście do miejsca docelowego dla konkretnej sieci lokalnej, a drugi koniec rozdzielony jest adapterem na dwa porty, dzięki czemu można podłączyć dwa urządzenia. Dostępne na rynku rozdzielacze LAN umożliwiają podział sygnału za pomocą klasycznego kabla 8-pinowego typu RJ-45. Jeżeli chodzi o długość kabla w rozdzielaczu LAN to wynosi ona zazwyczaj od 15 do 20 cm. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wybrać urządzenia o mniejszej albo większej długości. Prawidłowe podłączenie do kabla wymaga oczywiście podłączenia dwóch sztuk adaptera.

Rozdzielacz LAN – kompendium wiedzy

Klasyczny rozdzielacz LAN wykorzystywany jest przede wszystkim do wydzielania konkretnej jednostki wchodzącej bezpośrednio w skład lokalnej sieci komputerowej, która może połączyć komputery i wiele innych urządzeń IT na określonym terenie. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie dzięki rozdzielaczowi LAN dochodzi do grupowania poszczególnych sieci, dzięki czemu istnieje możliwość zoptymalizowania jakości połączenia pomiędzy poszczególnymi użytkownikami. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie. Rozdzielacz LAN najprościej rzecz mówiąc pozwala podłączyć wiele urządzeń za pomocą tylko jednego kabla do konkretnej sieci LAN. Rozdzielacze LAN są doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy nie mają możliwości podłączenia zwykłych kabli albo zastosowania popularnych switchy.

Dlaczego warto?

Przy projektowaniu większych sieci LAN doświadczeni architekci coraz częściej korzystają z pomocy niezawodnych rozdzielaczy LAN. Jak powszechnie wiadomo duże sieci wyróżniają się przede wszystkim stosowaniem nadmiarowych połączeń, które zazwyczaj pochodzą z przełączników protokołu drzewa rozpinającego. Architekci w celu uniknięcia tzw. efektu pętli sięgają właśnie za rozdzielacze LAN. Olbrzymia popularność rozdzielaczy LAN wynika także z bardzo atrakcyjnej ceny i dużej dostępności. Wysokiej jakości adapter rozdzielający od renomowanego producenta można kupić już od 15 zł. Pamiętać należy także o tym, że urządzenia tego typu nie wymagają oddzielnego źródła zasilania i co najważniejsze działają niezależnie od wybranej platformy sprzętowej. Do kluczowych atutów należy zaliczyć także prostotę użytkowania. Końcówkę kabla wystarczy podłączyć do routera albo switcha. Pod żeński wtyk podpina się z kolei komputer albo inny sprzęt, który należy do standardu Ethernet. Wybierając nowy rozdzielacz warto zwrócić uwagę także na jego jakość wykonania, a dokładniej mówiąc na materiał z którego jest wykonany.