Współczesny sprzęt komputerowy ewoluuje dosyć szybko, a wiele programów, do których należą między innymi gry, programy graficzne i programy do dokonywania obliczeń, z wersji na wersję ma coraz to większe wymagania sprzętowe. Nie każdy jednak jest w stanie pozwolić sobie na wymianę karty graficznej, zastępując ją mocną jednostką, dlatego też spory sens mają tutaj dwie karty graficzne.
Dwie karty graficzne w komputerze – dwa scenariusze, w których jest to sensowne
Chociaż zdecydowana większość osób posiada w komputerze tylko jedną kartę graficzną, przybywa osób, które decydują się zamontować dwie karty. Nie każdy wie o tym, że rozwiązanie takie jest w ogóle możliwe, jednak jest one całkiem do wdrożenia.
Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o sensowność i możliwe scenariusze takiego rozwiązania. Jak się okazuje, montaż dwóch kart graficznych sens ma w dwóch przypadkach.
Pierwszym jest sytuacja, w której potrzebując mocnej karty graficznej, nie ma się funduszy na jej zakup. Kupuje się wtedy słabszą kartę graficzną, mieszczącą się w budżecie i montuje ją obok karty dotychczas używanej, osiągając równie wysoką – a nawet wyższą – moc obliczeniową, niż ta, którą by się dysponowało, kupując zupełnie nową, mocną kartę.
Połączeniem dwóch kart graficznych powinny być zainteresowane także osoby, które mają bardzo duży budżet, a jednocześnie potrzebują dużej mocy obliczeniowej – czy to do gier, czy do programów graficznych i naukowych.
Jak połączyć dwie karty graficzne i jak działa takie połączenie?
Połączenie dwóch kart graficznych nie zawsze jest możliwe, dlatego, zanim zadecyduje się o wdrożeniu takiego rozwiązania, trzeba upewnić się, czy nasza płyta główna obsługuje technologię crossfire. Jeżeli jest ona wspierana, cała procedura jest dosyć łatwa, gdyż wystarczy wtedy wpiąć drugą kartę w wolny slot, a następnie połączyć karty mostkiem. Następnie w ustawieniach systemu wybiera się, która karta ma być tą główną.
Dwie karty graficzne nie będą bowiem cały czas działać jednocześnie. Jedna z nich będzie działać cały czas w sytuacjach, w których nie będzie potrzebna większa moc obliczeniowa. Dopiero w sytuacji, w której uruchomi się obciążający grafikę program, uruchomiona zostanie druga karta graficzna. Rozwiązanie takie sprawia, że obie karty nie chodzą na najwyższych obrotach jednocześnie, co sprzyja oszczędzaniu energii.
Instalując dwie karty graficzne, trzeba pamiętać jeszcze o tym, by zainwestować też w wymianę zasilacza, gdyż karty te są podzespołem komputera, który pobiera najwięcej mocy, dlatego też przed zakupem drugiej karty trzeba sprawdzić parametry swojego zasilacza i upewnić się, czy nie trzeba go będzie czasem wymienić. W niektórych przypadkach będzie możliwe jego pozostawienie, co w szczególności dotyczy komputerów, które składało się samemu lub na zamówienie, gdyż dość często montuje się w nich zasilacz mocniejszy, uwzględniając przyszłe rozbudowy maszyny.
Dokupienie drugiej karty graficznej, nawet niedrogiej, potrafi zaowocować w ogromny wzrost mocy komputera, dlatego też warto rozważyć najpierw takie rozwiązanie, zamiast wydawać naprawdę spore pieniądze na bardzo mocną kartę.