Skocz do zawartości

Wykryliśmy, że używasz AdBlocka :(

Prosimy o dodanie forum do wyjątków :) Wyświetlamy jedynie dopasowane reklamy, bez wyskakujących okienek i wideo. Reklam jest malutko i stanowią źródło utrzymania naszej społeczności. Dziękujemy!

GizChina Polska

ZTE przez 7 lat nie będzie mogło kupować procesorów Qualcomma i innych amerykańskich komponentów

Recommended Posts

Chińskie firmy od kilku miesięcy nie mają łatwo w Ameryce. Tamtejszy rząd mocno walczy z ekspansją technologicznych gigantów i właśnie wykonał duży krok w stronę utrudnienia im życia – amerykańskie firmy nie mogą sprzedawać swoich komponentów chińskiemu ZTE. Zakaz ten utrzymany ma być przez najbliższe 7 lat!

Koniec z układami Qualcomma w telefonach ZTE

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ogłosił dzisiaj zakaz sprzedaży komponentów amerykańskich firm dla chińskiego producenta ZTE przez najbliższe 7 lat. Spowodowane jest to naruszeniami związanymi z nielegalną sprzedażą produktów ZTE do Iranu, gdy na kraj nałożone było embargo handlowe. Śledztwo przeprowadzone w tej sprawie odkryło, że chiński producent opracował nawet schematy ukrywania swoich transakcji z irańskimi klientami.

Nakazem sądu firma zobowiązana była do zapłacenia 890 mln dolarów kary oraz zwolnienia 35 osób zaangażowanych w sprawę. O ile z pierwszej części kary producent wywiązał się w terminie, o tyle do zwolnień nie doszło, co naruszyło uzgodnione warunki. Z tego też powodu Departament Handlu podjął dzisiaj decyzję o zablokowaniu dostaw amerykańskich komponentów dla ZTE. Najciekawsze jest jednak to, że nie zakazano Chińczykom sprzedaży produktów na amerykańskim rynku.

ZTE Axon Multy

Douglas Jacobson, prawnik reprezentujący amerykańskich dostawców ZTE powiedział, że ta decyzja może mocno odbić się na sytuacji chińskiego producenta, który w dużej mierze polegał na amerykańskich komponentach. Firmę czekają na pewno problemy związane z produkcją nowych urządzeń w krótkim oraz długim terminie. Ta sytuacja będzie miała ogromny wpływ na kierunek rozwoju firmy w najbliższych latach, gdyż estymuje się, że 25 do 30 procent stosowanych w urządzeniach ZTE podzespołów pochodzi właśnie z USA. Znalezienie nowych dostawców zajmie trochę czasu, a firma do tego czasu może wyczerpać aktualne zasoby i nie być w stanie sprzedawać swoich produktów.

Nie tylko amerykanie mają coś do ZTE

Brytyjska agencja NCSC (National Cyber Security Centre) wysłała dzisiaj ostrzeżenie telekomom operującym w UK, by nie korzystali z urządzeń i usług ZTE, gdyż może to wpływać na bezpieczeństwo narodowe. Angielski służby, podobnie jak amerykańskie, obawiają się przesyłania wrażliwych danych na chińskie serwery, skąd dostęp do nich ma tamtejszy rząd. Przedstawiciele firmy nie odpowiedzieli jeszcze nic na te zarzuty.

Co myślicie o tych problemach ZTE? Czy firma poradzi sobie z zakazem i atakami ze strony rządu?

The post ZTE przez 7 lat nie będzie mogło kupować procesorów Qualcomma i innych amerykańskich komponentów appeared first on GizChina.com.pl.

Zobacz cały wpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz


×