Huawei TV już niebawem na rynku?


Honor i Huawei

Na początku sierpnia, w sieci pojawiły się informacje według których Huawei, Oppo, Vivo i inni producenci smartfonów rozważają wejście na rynek TV. Mimo, że wewnętrzne źródła Vivo i Oppo zaprzeczyły jakoby w planach mieli wprowadzenie do swojego portfolio urządzeń z kategorii TV, OnePlus, oficjalnie potwierdziło zainteresowanie rynkiem.

Huawei TV… czemu by nie?

Jak się okazuje, Huawei potajemnie pracuje nad projektem swojego własnego Smart TV. Ponadto, planowana premiera odbędzie się pod koniec roku 2018, a na sam początek wejdzie pod szyldem marki Honor.

Według najnowszych statystyk, chińskie dostawy smartfonów na rynku krajowym, w pierwszej połowie roku wyniosły 176 milionów sztuk, co stanowi spadek o 18,6% rok do roku. Konkurencja rynkowa się zapełnia, a marża zysku w branży smartfonów maleje. Dlatego producenci nie są już zadowoleni z trzymania się wyłącznie rynku smartfonowego i pilnie potrzebują otwierać nowe działy na nowych rynkach, aby pomóc firmom wyjść z kryzysu. Wejście na rynek domowych inteligentnych urządzeń wydaje się być dobrym i bezpiecznym pomysłem.

Czy ma to sens?

Dong Min, wiceprezes Avi Cloud, przewiduje, że wraz ze wzrostem konsumpcji i popytu do 2020 r. wielkość rynku telewizorów wysokiej klasy, o cenie ponad 8 000 juanów osiągnie 2,8 miliona sztuk. Branża uważa, że rynek inteligentnych domów jest wart miliardy i warto się nim zainteresować.

Już teraz, wraz z rozwojem technologii inteligentnych i „Internetu Rzeczy”, smartfony i smart TV są ze sobą ściśle powiązane. W tym samym czasie, dla czołowych producentów smartfonów, wielu użytkowników może stać się potencjalną klientelą dla smart TV.

Nowość? Niekoniecznie

Faktem jest, że tak na dobrą sprawę, wejście producentów smartfonów na rynek inteligentnego domu nie jest niczym nowym. Wystarczy spojrzeć na Samsunga czy Sony, a z Chińskich producentów chociażby Xiaomi. Ich portfolio nie ogranicza się jedynie do smartfonów, choć te z pewnością odegrały kluczową rolę w kwestii popularności również innych urządzeń.
Ponadto, LeEco na przykład, najpierw zainteresowało się smart TV, a dopiero później weszło na rynek smartfonów.

Jak już wcześniej wspomniałem, prezes OnePlus, Liu Zuohu, potwierdził zainteresowanie rynek smart TV. Wziąwszy pod uwagę fakt, jaka relacja łączy OnePlus i Oppo, wiele osób wierzy, że OnePlus będzie elementem wejściowym dla Oppo. W ten sposób chcą zobaczyć jak ich telewizory przyjmą konsumenci. Jeśli dodamy do tego fakt, że OP jest kojarzone pozytywnie, a ich wizytówką są flagowe smartfony w przystępnej cenie, to może się udać. Wyobraźmy sobie smart TV 50″ z ekranem OLED, w cenie 3500zł zamiast 6000zł. Piękne, czyż nie?

A co z Huawei?

Huawei w swoim portfolio ma sporo urządzeń innych niż smartfony. Modemy, laptopy, inteligentne głośniki, przystawki do TV. Co prawda to Xiaomi póki co, może pochwalić się pozycją lidera pod względem bogatej i zróżnicowanej ilości inteligentnego sprzętu, jest to i tak krok w dobrą stronę. Biorąc pod uwagę popularność Huawei, oraz ich asa w rękawie, jakim są trwające testy wsparcia dla 5G, mają szansę na sukces.

huawei matebook x pro

Według najnowszych informacji, o czym wspomniałem na wstępie, Huawei, pod marką Honor, chce sprawdzić reakcję rynku na nowy smart TV. Z relatywnym stosunkiem ceny do jakości, produkt ma być bezpośrednim konkurentem dla Xiaomi TV. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to w następnej kolejności ujrzymy telewizory od Huawei, które będą plasowane w średniej i wysokiej półce. Ponadto, Huawei planuje stworzyć własny system, dla smart TV (tutaj możemy porównać to do zagrania Samsunga i ich TizenOS). Plotki mówią o dostosowanej wersji KirinOS i kompatybilności z niektórymi aplikacjami Androida.

Na koniec, ciekawą wiadomością jest fakt, że prezez Honor, Zhao Ming, w żaden sposób nie dementuje planów wprowadzenia takiego telewizora na rynek.

Jasno określa, że jeżeli będą chcieli wprowadzić takie urządzenie, musi ono być czymś oryginalnym. Wziąwszy pod uwagę powyższe doniesienia, ma to całkowity sens.

Co sądzicie o smart TV? Używacie tego typu urządzeń, czy może wolicie klasyczny telewizor z przystawką typu MiTV Box?
Piszcie w komentarzach!

Źródło:

gizchina.com