Budżetówki z 5G? MediaTek o to zadba!


mediatek 5g

Postępy dotyczące sieci 5G widoczne są gołym okiem. Sporo producentów zadeklarowało, że ich smartfony będą obsługiwać najnowszą sieć. Dotyczyło to głównie większych firm jak i największego producenta procesorów, jakim jest Qualcomm. Tym razem jednak informacje o 5G podaje MedaTek, co powoduje, że budżetowe telefony również obsłużą taką łączność.

MediaTek – dobra opcja dla mniej wymagających

Nie każdy konsument pragnie czy też posiada najdroższy smartfon, które zapewni mu wszystko co najnowsze. Wielu klientów nie może sobie pozwolić na takie ceny sprzętu i zadowalają się wersjami budżetowymi. Zatem skoro chcieliby mieć dostęp do najnowszej technologii, mogą spojrzeć w kierunku urządzeń z procesorami MediaTeka. Na wystawie w Tajwanie ogłosili oni, że pod koniec przyszłego roku zadebiutuje ich procesor, wspierający 5G.

helio p22

Przodownikami, którzy hucznie zapowiadają wsparcie dla tej technologii są Huawei, ZTE, Samsung czy Xiaomi. Wydaje się, że tajwański producent może mieć ciężko w jakikolwiek sposób zagrozić najwyższej półce, ale przecież oni skupiają się średniakach. Czy w tym przedziale mają szansę na sukces? Ogłosili oni w końcu swój procesor 5G – M70, który powstaje w 7 nm procesie technologicznym i obsługuje standard 3GPP Release 15 z prędkością do 5 Gb/s.

Prezentacja w szczególnym dniu

Pokazanie prototypu procesora z 5G miało miejsce w dniu szczególnym dla tajwańskiego producenta. Była to 60-ta rocznica powstania MediaTek, więc nie lada wydarzenie. Chyba odpowiednia chwila, aby przedstawić dość znaczącą nowość.

mediatek 5g

Na ten moment pasmo MediaTeka działa na zasadzie modemów Qualcomma X50 czy Huawei Balong 5000 – czyli jakby zewnętrznie, ale nie jest zintegrowane z żadnym procesorem. Pasmo podstawowe ma być zintegrowane z procesorem, dzięki czemu obniży ono koszty takich telefonów. Jeśli zapowiedzi Tajwańczyków będą prawdziwe, to przyszły rok zapowiada się jeszcze ciekawiej. Kolejne raz słyszymy bowiem o 5G i roku 2019.

MediaTek jak można było się tego spodziewać, deklarował już wcześniej, że średnia półka to ta, w którą celują i raczej nic tego nie zmieni. Będą chcieli w ten sposób zdobyć przewagę w tym segmencie związanym z 5G.

Trzeba poczekać, jak rozwinie się sytuacja nowego pasma sieci jak i producentów, którzy będą je chcieli wykorzystać. Tajwańczycy zrezygnowali z procesorów dla mocnych telefonów, więc zapewne cała uwaga tym razem poświęcona będzie 5G.

Budżetówki z 5G mają sens? Jak myślicie?