Snapdragon Wear 3100 – nowy procesor do smartwatchy zaprezentowany


Snapdragon Wear 3100

Na następcę układu Snapdragon Wear 2100 musieliśmy czekać ponad 2 lata. Chip ten został zaprezentowany na początku 2016 roku, producent więc miał dużo czasu, by dopracować następną generację procesorów. Czy nowy Snapdragon Wear 3100 sprawi, że rynek smartwatchy ożyje na nowo? Jeśli spełnią się obietnice co do czasu pracy na jednym ładowaniu, może wreszcie inteligentne zegarki zyskają więcej zwolenników…

Nowy Snapdragon Wear 3100 ma rozwiązać problem zegarków

Przy tworzeniu nowego procesora skupiono się przede wszystkim na energooszczędności, aniżeli na zwiększonej wydajności. Nie oczekujcie więc, że smartwatche napędzane przez Qualcomm Wear 3100 będą znacząco szybsze od tych z Qualcomm Wear 2100. Nowy chip to połączenie 4 rdzeni ARM Cortex A7, dodatkowego układu DSP oraz koprocesora QCC1110. To właśnie ten ostatni element ma być prawdziwym przełomem w kwestii wydłużenia pracy inteligentnych zegarków.

Snapdragon Wear 3100

Koprocesor QCC1110 ma za zadanie odciążyć główny procesor podczas trybu czuwania, w którym działają tle „smart” funkcje – monitorowanie pulsu, wyświetlanie czasu czy utrzymywanie połączenia ze smartfonem. Dzięki temu, smartwatche będą mogły działać dłużej od 4 do nawet 12 godzin, w zależności od typu wyświetlacza, jego jasności, pojemności akumulatora czy indywidualnej konfiguracji zegarka. Jakby tego było mało, Qualcomm deklaruje, że w trybie maksymalnego oszczędzania energii („Traditional Watch Mode”), bateria ma wytrzymać nawet 30 dni pracy (przy 340 mAh). Tutaj jednak możemy zapomnieć o jakichkolwiek „inteligentnych” funkcjach – po prostu zegarek.

Możemy również zdecydować się na tryb sportowy („Dedicated Sports Experiences”), w którym będą stale podtrzymywane funkcje GPS i monitorowania tętna. Szacuje się, że przy akumulatorze o pojemności 450 mAh, zegarek wytrzyma nawet 15 godzin.

Snapdragon Wear 3100Snapdragon Wear 3100

Jeśli zdecydujemy się korzystać w pełni z naszego smartwatcha („Enhanced Ambient Mode”), zyskamy płynne animacje (SDW3100 będzie obsługiwał ekrany do 640×480 px, 60 kl/s), obsługę 16 kolorów, automatyczną regulację jasności ekranu czy ciągłe wyświetlanie tarczy zegarka. W tym trybie bateria ma wystarczyć na ponad 1 dzień pracy.

Czy dzięki Snapdragon Wear 3100 inteligentne zegarki zyskają większą popularność? Dużo osób mając do wyboru smartwatch, a opaskę typu Mi Band 3, wybiera jednak to drugie właśnie ze względu na baterię. SDW3100 nie rozwiąże tego problemu w pełni, jednak wydłużenie pracy na jednym ładowaniu (nawet o kilka godzin!) może skutecznie zachęcić nowych użytkowników. Ponadto jeśli dodamy do tego rozwiązanie znane z TicWatch Pro, to może uzyskamy sprzęt, który na jednym ładowaniu naprawdę popracuje kilka dni.

Korzystacie z inteligentnych zegarków? Czy problem ciągłego ładowania baterii jest dla Was uciążliwy?

Last updated on 23 września 2018 19:27