Najpopularniejsze parametry telefonów, które brały udział w benchmarku AnTuTu (sierpień 2018)


AnTuTu Benchmark

AnTuTu dostarcza nam informacje o tym, jak (orientacyjnie) wydajny jest nasz telefon czy inne urządzenie. Jednak co wpływa na uzyskany w tym teście wynik? To oczywiście system i specyfikacja, i tu oczywiście można wtrącić o wszelkich oszustwach producentów i rzetelności samego benchmarku, jednak to temat na zupełnie inną dyskusję. Dziś natomiast skupimy się na diagramach przedstawiających najpopularniejsze parametry, które zasilały testowane w sierpniu 2018 roku smartfony z Androidem.

Rozdzielczość ekranu

AnTuTu

Prawie 25% użytkowników, którzy zdecydowali się poddać swój smartfon w teście AnTuTu, posiadali póki co jeszcze standardową i dobrze znaną rozdzielczość – FullHD 1920 x 1080. Trochę mniej, bo około 17% osób, mogło pochwalić się popularnymi ostatnio proporcjami 18:9 przy 2160 x 1080 px. Niemały wkład mieli posiadacze ekranów o rozdzielczości 2280 x 1080 px i 2248 x 1080 px. Nie brakowało również użytkowników ciągle żyjącego, jednak starego i powoli odchodzącego w zapomnienie HD 1280 x 720, które znalazło się w prawie 11% testowanych w sierpniu smartfonów. Pozostałe rozdzielczości ekranu zostały wrzucone do jednego worka „inne”, który obejmuje aż 36.36% całości. Jak widać – klasyczne FullHD dalej ma mocną pozycję, jednak będzie ono skrupulatnie zastępowane przez nowe rozdzielczości, wynikające z bezramkowości i innych niż dotychczasowe proporcje.

Przekątna wyświetlacza

AnTuTu

Zanim nadeszła bezramkowość i rozciąganie ekranu bez zmieniania wymiarów obudowy telefonu, nikomu nie śniło się korzystać z wyświetlaczy powyżej 6 cali. Ba, już 5.7 wywoływało kontrowersje i większość osób tolerowała telefony do 5.5 cala. Jednak według danych od AnTuTu, największym powodzeniem cieszyła się przekątna… 6 cali!14,61% smartfonów poddanych benchmarkowi w zeszłym miesiącu posiadała tak duży wyświetlacz. 12,75% użytkowników było posiadaczami 5.5-calowych telefonów, natomiast niewiele mniej, bo 11,45% osób mogło podziwiać wyniki benchmarku na swoim 6.2-calowym ekranie. Mimo wszystko, zdecydowana większość użytkowników nie zaliczyła się do żadnej z wyszczególnionych grup i zostali oni podsumowani jako jedno – tym samym, „inną” przekątną posiadało 31.72% sierpniowych użytkowników AnTuTu.

Procesor i RAM

AnTuTu

Jeśli chodzi o zastosowany SoC, AnTuTu nie podało dokładnych nazw. Producenci benchmarku natomiast podzielili się z nami informacją, z ile rdzeni posiadały najpopularniejsze chipsety – tutaj widać absolutną dominację przez jedną grupę. Zaliczają się do niej posiadacze 8-rdzeniowych procesorów, którzy stanowili w sierpniu aż 73.5%! O wiele mniej, bo 21.9% stanowili Ci, których SoC pracował na 4 rdzeniach. Chipsety posiadające 10 rdzeni były poddawane testowi przez 2.11% osób, a na końcu znalazła się grupa korzystająca z procesora pracującego na 6 rdzeniach. 0.72% to reszta zaliczająca się do wycinku „inne”

AnTuTu

W kwestii ilości pamięci operacyjnej, zdecydowaną większość stanowiły osoby korzystające z 4 i 6 GB RAM. Prawdopodobnie są to użytkownicy zeszło i tegorocznych flagowców, oraz posiadacze najświeższych „średniaków”. Już tylko 13.58% ludzi korzystających w sierpniu z AnTuTu miało na pokładzie 3 GB RAM, natomiast 2 i 8 GB stanowiła podobna grupa – po 7.33% i 7.47%. „Inne” wyniosły tylko 3.41% i wierzę, że nie są to użytkownicy „na co dzień”, tylko osoby odpalające ten benchmark z ciekawości na swoich starych telefonach…

Pamięć wbudowana i wersja Androida

AnTuTu

Wielu producentów nie daje możliwości rozbudowania pamięci poprzez dołożenie karty microSD. Dlatego warto przy zakupie „zabezpieczyć” się większą ilością wolnej przestrzeni na zdjęcia, aplikacje, notatki, filmy czy muzykę. 64 GB ROM okazało się najczęstszym wyborem wśród użytkowników, bo wyniosło trochę ponad 41%. Podwojoną ilość pamięci, czyli 128 GB wybrało 24.46% osób. Jeszcze więcej, bo 256 GB, miało do dyspozycji tylko 2.45% użytkowników. Resztę stanowili posiadacze 32 GB oraz grupa „inne”.

AnTuTu

Czas na ostatni diagram przygotowany przez AnTuTu na podstawie ich danych za sierpień 2018 roku. Okazuje się, że ponad 60% osób korzystało z Androida Oreo. Kolejną, o ponad połowę mniejszą grupę, stanowili posiadacze Nougata (około 24%). Użytkownicy innych wersji systemu zostali zebrani razem jako „inne”, gdzie było ich 14.53% .

Zaskoczeni zestawieniem od AnTuTu? Jak wygląda specyfikacja waszego obecnego telefonu?

Źródło:

gizmochina.com