Po testach Lenovo IdeapPad 320 przyszedł czas na kolejną budżetówkę chińskiego producenta. Tym razem w moje ręce trafił IdeaPad 110, a dokładniej model oznaczony jako 110-15ACL. Czy kupno laptopa kosztującego niespełna 1600 zł ma sens? Kto powinien zainteresować się jego kupnem? Zapraszamy na recenzje!

Zawartość zestawu Lenovo IdeaPad 110

Standardowo w pudełku znajdziemy jedynie samego laptopa oraz zasilacz. Nic szczególnego, ale producenci przyzwyczaili nas do takiego stanu rzeczy. W przypadku IdeaPad 110 trwa jednak aktualnie promocja, w której dodatkowo otrzymamy plecak z logo Lenovo, myszkę oraz oprogramowanie antywirusowe G Data Software.

Lenovo Ideapad 110 9

Wygląd i jakość wykonania

Firma Lenovo w modelu IdeaPad 110 podeszła do sprawy portów bardzo oszczędnie. Z prawej strony laptopa znajdziemy jedynie nagrywarkę CD/DVD. Z jednej strony możemy uznać to za zaletę, ponieważ producenci coraz częściej odchodzą od czytnika płyt, a z drugiej coraz mniej osób z nich korzysta. Na przedniej krawędzi znajdziemy czytnik kart pamięci SD. Pozostałe porty, czyli: wejścia zasilania, HDMI, USB 3.0, USB 2.0, RJ-45, złącze słuchawkowe oraz przycisk do szybkiego przywrócenia urządzenia do stanu początkowego (OneKey Recovery), zostały umiejscowione z lewej strony. Szkoda, że producent z Państwa Środka nie pokusił się o dodanie trzeciego portu USB, który dla wielu użytkowników, a w tym i dla mnie, mógłby być bardzo przydatny.

Jeśli chodzi o jakość wykonania to jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Lenovo 110-15ACL kosztuje jedynie 1599 zł, a ciężko doszukać się w nim jakiś rażących wad w wykonaniu. Obudowa jest wykonana w całości z tworzywa niezłej jakości. Oczywiście nie jest to topowa jakość, ale tworzywo to jest naprawdę miłe w dotyku, a przez swoją chropowatość nie powinno się rysować. Górna klapa delikatnie wygina się przy użyciu większej siły, ale nie wpływa to w jakikolwiek sposób na normalne użytkowanie laptopa.

Klawiatura i touchpad

Lenovo IdeaPad 110 został wyposażony w pełnowymiarową klawiaturę wraz z wydzielonymi klawiszami numerycznymi. W moim przypadku to właśnie klawiatura jest jedną z najważniejszych rzeczy w laptopach. Ta w testowanym Lenovo posiada nisko, ale wyczuwalny skok klawiszy. Dzięki temu możemy pisać szybko i wygodnie. Gigantycznym minusem jest umiejscowienie prawego Shifta. Standardowo znajduje się on z lewej strony strzałek, a tutaj, nie wiedzieć czemu, Lenovo postanowiło zamienić te klawisze miejscami. Podczas testów nie udało mi się przyzwyczaić do takiego układu i prawie za każdym razem zamiast Shifta wciskałem strzałkę w górę co momentami było wyjątkowo irytujące.

Gładzik jest wyjątkowo mały. Klawisze zostały w wyraźny sposób wydzielone od powierzchni touchpada. Sam gładzik jest precyzyjny, a korzystanie z niego jest wygodne. Oczywiście nie może on konkurować z tradycyjną myszką, ale gdy jesteśmy poza domem i jesteśmy skazani na korzystanie z touchpada to nie powinniśmy być rozczarowani jego pracą.

Ekran

Wyświetlacz jest czymś co jednoznacznie wskazuje na niską cenę laptopa. Błyszcząca matryca bardzo mocno odbija światło przez co korzystanie z urządzenia w pełnym słońcu jest utrudnione. Kąty widzenia nie są idealne, ale wystarczająco dobre jak na tą półkę cenową. Kolejnym minusem jest rozdzielczość – połączenie HD i przekątnej 15,6 cala to niezbyt dobry pomysł. Przestrzeń robocza jest niewielka, a jakość obrazu dla wielu użytkowników może być niewystarczająca. Na plus trzeba zaliczyć maksymalną i minimalną jasność ekranu. Podsumowując – w cenie niespełna 1600 zł nie możemy oczekiwać cudów, ale matowa matryca byłaby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Lenovo Ideapad 110 6

Bateria

Jeśli chodzi o czas pracy na baterii to nie jest najlepiej. Przeglądanie internetu, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki sprawia, że Lenovo IdeaPad 110 rozładowuje się po jakiś 3,5-4 godzinach. Pisanie tekstów z włączonym w tle Wi-Fi wydłuża ten czas do 4-4,5 godziny. Zasilacz, który znalazł się w zestawie jest jednak na tyle mały, że bez większego problemu możemy zabrać go ze sobą w torbie czy plecaku. Sam proces ładowania trwa około trzech godzin.

Specyfikacja Lenovo IdeaPad 110

  • Procesor: AMD A-7310 składający się z czterech rdzeni o taktowaniu od 2,0 GHz do 2,4 GHz,
  • RAM: 4 GB DDR3L 1600 MHz,
  • Dysk: HDD o pojemności 500 GB, 5400 obr/min,
  • Ekran: błyszcząca matryca LED o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości HD (1366 x 768 pikseli),
  • Karta graficzna: AMD Radeon R4,
  • Wejścia / wyjścia: USB 3.0, USB 2.0, HDMI, RJ-45, czytnik kart pamięci, wyjście słuchawkowe, wejście zasilania,
  • Wymiary: 378 x 23 x 265 mm,
  • Waga: 2,2 kg,
  • System: Microsoft Windows 10 Home Edition

Codzienne użytkowanie

Laptop Lenovo IdeaPad 110 jest urządzeniem, które sprawdzi się tylko w mało wymagających zadaniach takich jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów. Filmy jednak znacznie wygodnie ogląda się na zewnętrznym ekranie z powodu błyszczącej matrycy. Samo surfowanie po sieci czy pisanie tekstów nie powodowało jakichkolwiek przycięć. 4 GB RAMu to jednak zbyt mało by korzystać z wielu programów jednocześnie czy otworzyć większą ilość kart w przeglądarce.

Co z grami? Oczywiście Lenovo IdeaPad 110 nie jest sprzętem do gier i widać już to na pierwszy rzut oka gdy spojrzymy na specyfikację. Starsze tytuły są jednak bez problemu grywalne. Z nowszych odpaliłem GTA V oraz CS GO. GTA V w ogóle nie chciało się uruchomić, a gdy już w końcu udało mi się włączyć grę to laptop grzał się do niesamowicie wysokich temperatur i osiągał co najwyżej 20 klatek na sekundę. W CS GO osiągamy stabilne 20-30 FPS.

Kultura pracy

Testowany laptop Lenovo przez zdecydowaną większość czasu pozostawał chłodny i cichy. Przeglądanie sieci, pisanie czy oglądanie filmów nie robiło na nim większego wrażenia. Oczywiście uruchomienie wielu aplikacji w tym samym czasie czy gier powodowały nagły wzrost temperatury, ale pamiętajmy o tym, że nie jest to sprzęt dla bardziej wymagających użytkowników.

The Breakdown

Lenovo IdeaPad 110 jest niezłym wyborem dla osób, które poszukują laptopa do podstawowych zadań i mocno ogranicza ich budżet. W tej cenie musimy pogodzić się z pewnymi kompromisami, które są nieuniknione. Jednak codzienne korzystanie z urządzenia jest przyjemne, a w szczególności jeśli spojrzymy przez pryzmat ceny.
Jakość wykonania 8.0
Ekran 6.0
Bateria 6.0
Codzienna praca 7.0
Kultura pracy 7.0
Klawiatura i touchpad 7.0
Ilość i rozmieszczenie portów 6.0
Stosunek ceny do jakości 6.0
Pros
jakość wykonania, kultura pracy, cena, precyzyjny touchpad, wygodna klawiatura
Cons
rozdzielczość ekranu, błyszcząca matryca, umiejscowienie klawisza Shift, czas pracy na baterii, mała liczba portów USB