Lenovo w swojej ofercie ma sporo produktów, o których nawet nie miałem pojęcia. Jednym z nich jest zestaw Lenovo ThinkPad Stack, który choć do najnowszych nie należy, to wciąż może sporo zaoferować. Niestety, jego cena jest dość wysoka, jednak dla niektórych możliwości tego sprzętu warto rozważyć zakup.

Lenovo ThinkPad Stack – bogaty zestaw w dwóch pudełkach

Jak sama nazwa wskazuje, Lenovo ThinkPad Stack powstał przede wszystkim z myślą o klientach biznesowych. Sprzęt zapakowany jest więc podobnie, jak inne produkty serii ThinkPad. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na kompaktowe wymiary zestawu, co czyni go niezwykle mobilnym – wygodna sprawa, jeśli zamierzamy zabrać go w podróż służbową lub na wakacje.

lenovo thinkpad stack

Cały zestaw składa się z 5 elementów – dysku zewnętrznego 1TB (USB 3.0), przenośnego routera WiFi, power banka oraz projektora. Wykonane są one z wysokiej jakości materiałów, a obudowa każdego z nich jest podobna. Różnica jest wyłącznie w wysokości oraz przyciskach / złączach, które posiada. Najważniejszą cechą całości jest fakt, że wszystkie elementy można ze sobą połączyć, jednak ze względu na ich specyfikację, projektor może znaleźć się wyłącznie na górze. Oczywiście każde z urządzeń można kupić osobno, a najbardziej optymalną konfigurację (w mojej opinii) przedstawię trochę później.

Jak działa Lenovo ThinkPad Stack?

Dzięki modułowości tego rozwiązania nigdy nie mamy konieczności noszenia / posiadania wszystkich elementów. Jednocześnie nie musimy ich ze sobą łączyć – każdy działa niezależnie, a jedynym niezbędnym elementem do ich pracy jest zasilanie (poza dyskiem zewnętrznym). Gdy je jednak połączymy, to zaczynają one działać jak jedno urządzenie – wystarczy im jedno źródło zasilania i występuje między nimi błyskawiczna komunikacja. Co więcej, jeśli w naszym zestawie znajduje się power bank (naładowany), to nie musimy nawet podłączać do zestawu zasilania – sprzęt będzie zasilany „wewnętrznie”.

lenovo thinkpad stack

Specyfikacja Lenovo ThinkPad Stack

Jak wspomniałem na początku, zestaw składa się z 5 elementów, które można nabyć osobno:

Projektor Lenovo ThinkPad Stack

W mojej opinii najważniejszy element całości. Wewnątrz znalazła się wbudowana bateria pozwalająca na około 60 minut pracy urządzenia, głośnik, moduł łączności Bluetooth oraz WiFi, a także złącza USB, HDMI, jack 3.5 mm. Całość pracuje pod kontrolą systemu Android 6.0.1 Marshmallow i posiada pamięć wewnętrzną 16 GB (dla użytkownika około 10 GB, gdyż resztę zabiera system).

Na jego górnej części znalazł się gładzik (jak w laptopie), pozwalający nawigować po menu projektora po uruchomieniu. Urządzenie odtwarza filmy w jakości 720p i oferuje jasność 150 lumenów, więc nie liczcie na oglądanie filmów w słoneczny dzień. W zestawie z projektorem znajduje się także dobrze wyglądający i świetnie wykonany futerał, dzięki któremu możemy wygodnie przenosić urządzenie.

lenovo thinkpad stack

Router Lenovo ThinkPad Stack

Do routera możemy podłączyć kabel ethernetowy, by stworzyć sieć WiFi w pomieszczeniu, stworzyć AP dla istniejącej sieci WiFi lub też podłączyć do niego modem USB z kartą SIM. Sprzęt ten wspiera połączenie 2,4 GHz oraz 5 GHz. Konfiguracja całości nie sprawia większych problemów, lecz przyznam, że dość ciężko znaleźć w dzisiejszych czasach miejsce, by skorzystać z pierwszego lub drugiego zastosowania routera. Najlepszą jego możliwością jest tworzenie sieci WiFi z modemem USB, jednak problemem jest konieczność posiadania zewnętrznego zasilania (power banka lub dostępu do prądu). W mojej opinii (lub też przy moim sposobie użytkowania sprzętu) najmniej przydatny element.

Power bank

Element ten posiada wbudowaną baterię o pojemności 10 000 mAh. Dzięki niemu możemy bez problemu naładować naszego smartfona lub, jak wspomniałem wcześniej, zasilać pozostałe elementy zestawu ThinkPad Stack. Do naszej dyspozycji są 2 porty USB-A oraz złącze Micro USB (niestety) służące do ładowania power banka.

lenovo thinkpad stack

Głośnik Bluetooth

Sprzęt ten posiada wbudowany mikrofon oraz baterię pozwalającą na odtwarzanie dźwięków przez około 5-6 godzin. Niestety jakość dźwięku do najwyższych nie należy, podobnie jak maksymalna głośność, która w pewnych momentach (odtwarzanie filmu przy większej grupie osób) zdecydowanie nie wyrabia. Producent wyposażył go także w przyciski odpowiedzialne za włączanie, pauzowanie odtwarzanego utworu oraz regulowanie głośności. Dodatkowo mamy tutaj złącze jack 3.5 mm.

Dysk zewnętrzny

Ostatnim elementem jest zewnętrzny dysk HDD o pojemności 1 TB. Urządzenie to możemy podłączyć do naszego komputera dołączonym do zestawu kablem USB 3.0, a także (po podłączeniu do routera) przez WiFi.

Dla mnie najbardziej optymalną i przydatną kombinacją podczas testów było połączenie projektora, power banka, głośnika oraz dysku. Na tym ostatnim trzymałem materiały multimedialne, które bez większego problemu odtwarzałem na projektorze, bez konieczności podłączania całości do prądu. Naprawdę wygodne rozwiązanie.

Projektor Lenovo ThinkPad Stack

Najciekawszy produkt z całego zestawu. Jak wspomniałem wcześniej, niestety nie należy on do najlepszych sprzętów w swojej klasie i z pewnością w jego cenie idzie dostać coś lepszego. Jednak mam poważne wątpliwości, że inny sprzęt pozwoli odtwarzać wideo „w terenie” bez zasilania. Wracając jednak do tematu…

lenovo thinkpad stack

Projektor ma jasność 150 nitów, przez co zapomnieć można o wygodnym oglądaniu przy jasnym świetle. Maksymalna obsługiwana jakość wideo natomiast wynosi 720p, więc szału nie ma, jednak nie ma na co narzekać (w końcu jest to sprzęt kompaktowy). Największym minusem tego sprzętu dla mnie było jednak oprogramowanie. Sprzęt pracuje pod kontrolą dostosowanego do projektora Androida 6.0.1 Marshmallow, który najprawdopodobniej został już zapomniany przez producenta. A szkoda…

Do naszej dyspozycji jest kilka preinstalowanych aplikacji, wśród których znalazł się menedżer plików, odtwarzacz multimediów, przeglądarka internetowa, galeria zdjęć oraz program do obsługi dokumentów. Niestety nie znajdziemy tutaj Sklepu Google, więc jedyną opcją na dodanie aplikacji jest instalacja ich z pliku .apk, co też nie jest takie proste, ze względu na dość stary system. Jest to dość spory minus tego urządzenia. Gdyby tylko Lenovo przyłożyło się trochę bardziej do zadbania o oprogramowanie, to projektor ten byłby zdecydowanie atrakcyjniejszym wyborem (możliwość instalacji Netflixa, itp…). Na Android TV nie liczę, gdyż produkt ten powstał z myślą o klientach biznesowych, ale jednak – można było to zrobić lepiej.

Ile to kosztuje?

W Polskich sklepach powoli coraz trudniej znaleźć wszystkie elementy zestawu Lenovo ThinkPad Stack. Bazowy zestaw (router + dysk + power bank + głośnik) kosztują na chwilę obecną około 1900 zł. Zakup projektora natomiast to dodatkowy wydatek rzędu 2500-3000 zł. Nie jest to mało, zważywszy na możliwości tego sprzętu i jego niewiadomą przyszłość. Jeśli jednak ktoś poszukuje takiego typu rozwiązania, to nie jest to zbyt wygórowana kwota – nie spotkałem się z podobnym produktem na rynku, co pozwala Lenovo w jakiś sposób dyktować cenę.

The Breakdown

Lenovo ThinkPad Stack to zestaw produktów powstałych z myślą o klientach biznesowych, który bez wątpienia jest w stanie spełnić wymagania klientów indywidualnych. Dzięki modułowości rozwiązania można zakupić tylko te elementy, które są naprawdę niezbędne, dzięki czemu istnieje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.
Wygląd i jakość wykonania 9.0
Jakość obrazu 8.0
Jakość dźwięku 8.0
Komfort użytkowania 9.0
Oprogramowanie 5.0
Stosunek ceny do jakości 6.0
Pros
możliwość łączenia elementów, wewnętrzne zasilanie, możliwość korzystania z każdego elementu osobno, komfortowe użytkowanie w każdych warunkach
Cons
wysoka cena, brak aktualizacji oprogramowania projektora, trudna dostępność, prawdopodobny koniec wsparcia producenta