Xiaomi zaczyna blokować downgrade MIUI. Próba może zakończyć się ucegleniem smartfona


miui 10

Xiaomi znane jest ze swojej „otwartości” w kwestii instalacji oprogramowania na sygnowanych ich logo urządzeniach. Teraz jednak sytuacja może delikatnie ulec zmianie. W najnowszej wersji beta oprogramowania producent zdecydował się dodać system blokujący „cofanie” aktualizacji MIUI.

MIUI 10 i anti-rollback

Na oficjalnym forum chińskiego giganta pojawiła się informacja dla użytkowników urządzeń Xiaomi Redmi Note 5, którzy korzystają z testowej wersji MIUI. Dowiedzieć się z niej można, iż od MIUI 10 wersji beta 8.7.6 nie będzie możliwości cofnięcia się do poprzedniej wersji systemu – stabilnej lub globalnej. Taka próba prawdopodobnie zakończy się „ucegleniem” telefonu i koniecznością odwiedzenia serwisu.

anti-rollback miui 10

Zespół odpowiedzialny za rozwój oprogramowania decyzję tę tłumaczy chęcią zapewnienia większej stabilności i bezpieczeństwa dla urządzeń pracujących pod kontrolą oprogramowania MIUI 10. Sam system Anti-rollback został zaprezentowany na Google I/O jako nowa funkcja Androida 8.0 Oreo, której głównym celem jest ochrona danych użytkowników, np. w przypadku kradzieży urządzenia (złodziej nie będzie w stanie zainstalować starszego i mniej bezpiecznego oprogramowania).

Zmiany w praktyce?

Jeśli jesteście posiadaczami MIUI 10 Global Beta i zainstalowaliście już wersję 8.7.6 będziecie mieli możliwość instalacji wszystkich wersji systemu, które pojawią się po niej (beta oraz stabilnych). Jeśli natomiast wciąż posiadacie wersję 8.7.5 lub starszą, sytuacja ta Was dotyczyć nie będzie (do momentu aktualizacji do nowszej).

xiaomi redmi note 5

Podobnie sprawa wyglądać będzie w przypadku instalacji wersji MIUI 10 Global Stable 9.5.19 (pojawi się niedługo) oraz nowszych. Po ich instalacji nie będzie możliwości instalacji starszej wersji oprogramowania (stabilnego / beta).

Oczywiście sytuacja ta na chwilę obecną dotyczy wyłącznie posiadaczy modeli Xiaomi Redmi Note 5, choć istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwiązanie to wdrożone zostanie także na innych urządzeniach chińskiego giganta. Inną kwestią oczywiście jest posiadanie odblokowanego urządzenia z TWRP, w wypadku którego instalacja dowolnej wersji oprogramowania nie będzie najprawdopodobniej stanowiła problemu.

Co myślicie o tym rozwiązaniu? Myślicie, że poprawi to bezpieczeństwo urządzeń?

Źródło:

forum miui