Przy pracach nad 5G Huawei skupi się mocno na rynku europejskim


huawei 5g

Już prawie 20 lat Huawei toczy walki z utrudniającym działalność rządem amerykańskim. O ile plany dotyczące wprowadzenia smartfonów do Ameryki zostały w zeszłym roku porzucone, to działania związane z sieciami wciąż są prowadzone. Producent jednak nie chce ryzykować, że amerykański rząd w jakiś sposób będzie chciał zablokować prace nad sieciami 5G w ich kraju. Z tego też powodu producent zdecydował się zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku europejskim.

5G od Huawei powstaje w Europie

Chiński gigant swoje działania związane z sieciami 5G skieruje teraz do Europy, przede wszystkim do Portugalii, która ma ambitne plany bycie liderem 5G. Co więcej, producent jest już w trakcie rozmów z holenderskim telekomem na temat wprowadzenia sieci 5G do tamtego kraju. Alexandre Fonseca, prezes Altice Portugal, potwierdził rozpoczęcie współpracy z Huawei po zademonstrowaniu przepływu danych z prędkością 1,5 Gbps przy wykorzystaniu eksperymentalnego routera Huawei. Fonseca potwierdził, że firma będzie jedną z pierwszych na świecie, która skomercjalizuje sieci 5G. Pierwsza grupa produktów tego typu powinna pojawić się w Portugalii już w przyszłym roku.

huawei mediapad m5

O ile plany firmy są mocno ambitne, o tyle wątpliwe jest, że kraj będzie gotowy na wdrożenie ogólnego dostępu do sieci 5G. Inne europejskie kraje mają jeszcze mniejsze ambicje na temat wprowadzenia 5G u siebie. Dużym problemem operatorów są rygorystyczne warunki wykorzystywania fal radiowych na terenie poszczególnych krajów. Z tego też powodu europejskie kraje prawdopodobnie przegrają „wyścig o 5G” z Ameryką lub Chinami. A trzeba przyznać, że technologia ta jest sporym krokiem w przód, jeśli chodzi o wprowadzenie konceptów dotychczasowo istniejących wyłącznie w teorii.

Jak myślicie, czy decyzja ta wpłynie na przyspieszenie wdrożenia sieci 5G w Europie?
Kiedy według Was możemy spodziewać się komercyjnego pojawienia się 5G w Polsce?