Xiaomi zadebiutowało na giełdzie w Hong Kongu. Trochę poniżej oczekiwań, ale źle nie jest


xiaomi gielda

Zgodnie z zapowiedziami, Xiaomi zadebiutowało na giełdzie papierów wartościowych w Hong Kongu. Niestety nie wszystko poszło zgodnie z założeniami i akcje chińskiego giganta spadły poniżej stanu początkowego.

Giełdowy debiut Xiaomi

Przedstawiciele chińskiego producenta na pewno inaczej wyobrażali sobie wejście na giełdę. Akcje wycenione zostały na początku na 17 HKD (około 2,17$), by sprzedaż rozpocząć na poziomie 16,6 HKD (około 2,12$), co oznacza spadek o około 2% i ostatecznie zakończyć sprzedaż na poziomie 16,8 HKD (około 2,14$), co oznacza spadek wartości o około 1,2%. Interesujący jest fakt, że przedstawiciele firmy oczekiwali sprzedaży akcji w cenach na poziomie 17-22 HKD, lecz niestety nie udało się. Xiaomi podało, że debiut giełdowy pozwolił im zebrać prawie 24 mld HKD, czyli około 3,05 mld USD. Debiut pozwolił też wycenić firmę na 54 mld dolarów, a więc zdecydowanie mniej, niż początkowo zakładano (około 80 mld dolarów).

xiaomi gielda

Na taki start giełdowy Xiaomi mógł mieć wpływ fakt, że chiński producent nie generuje aktualnie zbyt dużych zysków (a w zasadzie żadnych), gdyż aktualnie firma skupiona jest na zdobyciu zaufania klientów i ekspansji na kolejne rynki, jednocześnie decydując się na niewielkie zyski z tych działań. Inną kwestią może być także rosnące napięcie na linii Chiny – USA.

A lot of people don’t understand Xiaomi. We have a lot of innovations in hardware, and e-commerce or Internet business…Over the past 8 years, we have more than 100 products,

– powiedział Lei Jun.

Skąd się wzięło Xiaomi?

Z okazji debiutu giełdowego prezes firmy, Lei Jun, wysłał do fanów „list”, w którym wyjaśnił genezę powstania firmy oraz zamysł stojący za stworzeniem przedsiębiorstwa 8 lat temu. Opisał on problemy, jakie napotkał na drodze oraz brak wiary innych w jego pomysł. Ciekawą informacją natomiast jest informacja na temat tego, skąd wzięła się sama nazwa Xiaomi – 13 osób, które wierzyło w jego pomysł spotkało się, by razem napić się mlecznego drinka z kasz jaglanej – po chiński Xiaomi).

xiaomi gielda
Zarząd Xiaomi

Pełną treść tego listu i opis całej historii możecie znaleźć we wpisie opublikowanym na Facebooku.

Zveřejnil(a) Mi dne Pondělí 9. červenec 2018

Kupiliście akcje Xiaomi? Jak myślicie, co jest powodem spadku wartości akcji?

Źródło:

mydrivers