Giełdowa wartość Xiaomi może wynieść 70-80 mld dolarów


xiaomi mi store

Firma Xiaomi szykuje się do giełdowego debiutu i najprawdopodobniej kilka dni temu złożyła wniosek o IPO (Initial Public Offering) w Hong Kongu. Oferta, o której mówimy została uznana za jedną z największych od kilku lat.

Xiaomi chce wejść na giełdę

Według wcześniejszego raportu, opublikowanego przez Wall Street Journal, była mowa o IPO o wartości 80-90 mld dolarów. Szacuje się, że przyczyną przyczyną dewaluacji jest mała różnorodność źródeł dochodów firmy, ponieważ 90% pochodzi ze sprzedaży urządzeń. Xiaomi stara się przekonać inwestorów, że ma też zaplecze w usługach takich jak MIUI oraz inteligentne urządzenia. Mówi się, że inwestorów nie przyciągają małe marże oraz brak dużej ilości patentów. Mimo wszystko firma prężnie się rozwija i zdobyła już 4 miejsce na świecie oraz w Europie.

wzrost Xiaomi

Jak powiedziała Nicole Peng, Starszy Dyrektor w Canalys, „Podczas gdy Chiny były motorem wzrostu i zyskiem dla rosnących przychodów z usług Xiaomi, zagraniczna ekspansja rynkowa pomogła im zwiększyć udział w rynku, co będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu IPO.” Jednocześnie warto pamiętać, że kilka lat temu inny chiński gigant, Alibaba Group Holding Ltd, zarobił 25 mld dolarów przy swoim debiucie na giełdzie w Nowym Jorku.

Jeśli więc pułap wyceny 70-80 mld dolarów utrzyma się, to prawdopodobne jest, że Xiaomi zbierze 10 mld dolarów od inwestorów, a jej wycena wejdzie na poziom 100 mld. Niestety nie wiadomo dlaczego początkowa wycena została obniżona, gdyż jeszcze niedawno mówiło się o 100 mld dolarów. Pozyskane środki producent najprawdopodobniej przeznaczy na zwiększenie swojej obecności na globalnym rynku urządzeń mobilnych, co może przełożyć się na wprowadzenie większej ilości produktów do międzynarodowej dystrybucji.

Czy mamy wśród czytelników jakichś specjalistów od gospodarki? Zapraszamy do fachowego skomentowania tej sprawy!