Segment urządzeń domowych Xiaomi rośnie z każdym dniem. Teraz (a w zasadzie dość dawno temu) w moje ręce trafiła niedroga kamera domowa Xiaomi DaFang. Jakie możliwości daje to urządzenie i czy jest warte zakupu? Tego dowiecie się z mojej recenzji!

Wygląd i jakość wykonania

Kamera Xiaomi DaFang wygląda dość niestandardowo. Producent zdecydował się umieścić całą elektronikę w białym prostopadłościanie o zaokrąglonych bocznych krawędziach i wymiarach 27,5 × 60 × 60 mm . Całość prezentuje się ciekawie, a interesujący wygląd dopełnia duże, czarne oko obiektywu. Waga kamery to 249 g.

xiaomi dafang

Na froncie poza ruchomym obiektywem znalazła się także dioda LED oraz czujnik światła. Z tyłu natomiast znalazł się głośnik oraz wtyczka USB 2.0 oraz informacje o kamerze.

xiaomi dafang

Całość znajduje się na okrągłej podstawce, która pozwala na obracanie kamery o 180 stopni w każdą stronę, tak by pole widzenia wyniosło w sumie 360 stopni. W podstawce znalazło się także złącze MicroUSB, a na dolnej części samej kamery umieszczono przycisk do resetowania kamery, mikrofon oraz slot na karty MicroSD.

Optyka

Kamera została wyposażona w szerokokątny obiektyw o polu widzenia 120 stopni i świetle f/2.3. DaFang nagrywa w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 px) i dodatkowo wyposażona została w system wyświetlania obrazu w nocy.

xiaomi dafang

Dzięki ruchomej podstawce mamy możliwość obracania kamerą na boki o 180 stopni w każdą stronę, a ruchome „oko” pozwala na ruch pionowy w 93 stopniach. Dzięki temu bez większych problemów będziemy w stanie „ogarnąć” cały pokój. A tak wyglądają zdjęcia wykonane kamerą:

Filmik i zdjęcia w oryginale zamieszczam natomiast na Dysku Google.

Możliwości

Aby móc korzystać z kamery potrzebujemy dostępu do prądu (w zestawie jest ładowarka oraz kabel MicroUSB), WiFi oraz smartfona z Androidem lub iOS. Xiaomi DaFang zarządzamy z poziomu aplikacji MiHome, którą używać można także do obsługi innych sprzętów (odkurzacza, telewizora, doniczki, itp…).

Po połączeniu się z kamerą naszym oczom ukazuje się prosty interfejs z podglądem tego, co widzi kamera, a także możliwością zarządzania nią. Z poziomu aplikacji możemy m.in. podsłuchiwać co dzieje się w pomieszczeniu z urządzeniem, a także mówić przez kamerę, a także ruszać kamerą na boki.

xiaomi dafang

Aplikacja daje także możliwość ustawiania dodatkowych elementów, takich jak prędkość obrotu, obrót w określonym czasie na zadaną pozycję czy uruchamianie alarmu w sytuacji wykrycia ruchu, dymu (do tego raczej potrzebny jest dodatkowy czujnik smart home Xiaomi), śledzenia wykrytego obiektu, itp.

Ponadto mamy możliwość zadecydowania, co będzie nagrywane na zainstalowaną kartę – całość z nadpisywaniem starszych nagrań lub też wykryty przez kamerę ruch. Może ona także bez większych problemów nagrywać całkiem niezłej jakości obraz w nocy, więc jeśli chcecie używać kamery do monitorowania sytuacji po zmroku, to także nie będzie z tym problemu.

xiaomi dafang

Ciekawą opcją jest także możliwość zminimalizowania aplikacji i wyświetlania obrazu z kamery w trybie PIP (Picture in Picture) na pulpicie naszego telefonu. Co ciekawe, do uruchomienia tej opcji nie musimy posiadać Androida Oreo (jak ma to miejsce w przypadku innych aplikacji, np. Map Google).

xiaomi dafang

Brakuje mi jednak opcji, aby kamera wyświetlała obraz w trybie PIP po wykryciu ruchu w domu. Aktualnie wysyła ona tylko powiadomienie na smartfona oraz dodatkowo może zacząć „wyć” jak alarm. Na minus muszę zaznaczyć także nie do końca przetłumaczoną aplikację kamery (czasem można natrafić na chińskie znaczki) oraz możliwe procesy z parowaniem i aktualizowaniem urządzenia (niektórzy jej posiadacze mieli z tym trudności). Jednakże tutaj powodem zapewne jest fakt, iż Xiaomi DaFang aktualnie dostępna jest wyłącznie na rynku chińskim i działa tylko, jeśli w aplikacji Mi Home ustawimy region na Chiny (lub Szanghaj, jeśli mnie pamięć nie myli).

Za udostępnienie kamery serdecznie dziękuję sklepowi MiElectronics!

The Breakdown

Kamera Xiaomi DaFang to całkiem niezła propozycja chińskiego giganta. Choć kamera nie oferuje wszystkiego co można znaleźć w urządzeniach konkurencji oraz aplikacja wciąż nie do końca jest dostosowana do międzynarodowych wymagań, to dysponując niewielkim budżetem możemy zakupić "wystarczającą" do codziennych zastosowań kamerę.
Wygląd i jakość wykonania 9.0
Jakość nagrywanego obrazu 8.0
Jakość wykonywanych zdjęć 8.0
Funkcjonalność i aplikacja 6.0
Stosunek ceny do jakości 9.0
Pros
niewysoka cena, minimalistyczny wygląd, możliwość zdalnego podglądu, możliwość zdalnego mówienia przez kamerę
Cons
spore wymiary, dużo nieprzetłumaczonych tekstów

Wybrane oferty z chińskich sklepów

$33.99
$45.82
in stock
Geekbuying.com

$5 OFF for Xiaomi DF3 dafang 1080P Smart Monitor Camera - !!!

Promo code required! Only For new customers!
5 $ OFF   Start date: 19 kwietnia 2018 End date: 25 maja 2018
$5 OFF for Xiaomi DF3 dafang 1080P Smart Monitor Camera - !!!
GBAFFNEW17