Kod źródłowy kernela dla nowych urządzeń Xiaomi będzie się pojawiać do 3 miesięcy po ich premierze


xiaomi logo

Źródła kernela to ważny element dla osób zainteresowanych custom ROMami. To właśnie dzięki nim deweloperzy są w stanie przygotować własne oprogramowanie bazujące na najnowszych wersjach Androida. Niestety nie wszyscy producenci chętnie udostępniają takowe lub, tak jak Xiaomi, robią to z lekkim opóźnieniem.

Custom ROMy dla Xiaomi pojawią się wcześniej

Zgodnie z licencją GPL źródła kernela powinny zostać niezwłocznie udostępnione po premierze. Niestety wielu producentów wciąż tego nie robi. Xiaomi do tej pory wydawało źródła dla swoich urządzeń po kilku miesiącach od premiery. Teraz jednak zespół programistów z forum XDA Developers zapytał przedstawicieli chińskiego giganta o udostępnianie źródeł i otrzymali odpowiedź:

As an Internet company, Xiaomi respects the GNU General Public License (GPL) and is committed to an effective compliance.
We are deploying all our resources to achieve a sustainable growth and have been making efforts to speed up our kernel release. We want to make sure that every release is safe and stable.
So far, we have published the kernel sources for many devices. Moving forward, we target to release the kernel source of a device within three months after its launch.

Xiaomi Mi A1
Xiaomi Mi A1

Z tego wszystkiego najważniejsza jest w zasadzie ostatnia linijka. Producent deklaruje w niej, że planuje udostępniać źródła kernela dla nowych urządzeń do 3 miesięcy po premierze. To wciąż jest dość długi czas, jeśli spojrzymy na innych producentów takich jak Google, Sony czy OnePlus, którzy swoje źródła udostępniają niedługo po premierze.

 

Na chwilę obecną Xiaomi udostępniło źródła kernela dla ponad 40 urządzeń. Wciąż jednak zostało 12 smartfonów, dla których źródła nie zostały udostępnione. Porównując jednak firmę do innych producentów takich jak chociażby Meizu, to Xiaomi radzi sobie naprawdę nieźle. Mam jednak dużą nadzieję, że kolejni producenci w końcu zaczną respektować licencję GPL i źródła kernela pojawią się także do ich urządzeń.

Co myślicie o tej deklaracji Xiaomi? Czy uważacie, że źródła powinny pojawiać się jeszcze wcześniej?