Xiaomi planuje zakup GoPro za 1 mld dolarów!


gopro logo

Firma Xiaomi jakiś czas temu postanowiła pokazać światu swoją pierwszą kamerę sportową. I chociaż miała ona sporo wad i do ideału brakowało jej dużo to tym co ją wyróżniało na tle konkurencji była niska cena. Teraz chiński gigant chce jeszcze mocniej wejść w rynek kamer sportowych. Kluczem do sukcesu ma być zakup GoPro!

GoPro w rękach Xiaomi?

GoPro jest firmą założoną w 2002 roku przez Nicka Woodmana. Aktualnie jest to najbardziej znany producent kamer sportowych na świecie. Przed długi czas GoPro nie miało jakiejkolwiek konkurencji, ale sytuacja diametralnie się zmieniła gdy chińskie firmy postanowiły stworzyć coś własnego i zdominować także tą część rynku. Wiele użytkowników tego typu urządzeń postanowiło na tańsze rozwiązania, które wyróżniały się znakomitym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości. To sprawiło, że GoPro zaczęło mieć problemy finansowe. Gwoździem do trumny był dron GoPro Karma, który posiadał wadę fabryczną objawiającą się nagłym wyłączeniem silników podczas lotu.

xiaomi logo

Nick Woodman przyznał niedawno, że jest w stanie sprzedać swoją firmę komuś innemu. Komuś kto będzie w stanie sprawić, że GoPro będzie znów numerem jeden na rynku kamer sportowych. I tutaj pojawia się Xiaomi, dla którego przejęcie amerykańskiego giganta może okazać się drogą do podboju rynku USA. Połączenie wiedzy pracowników GoPro oraz pieniędzy i umiejętności marketingowych Chińczyków może okazać się kluczem do sukcesu.

Cena transakcji ma wynieść okrągły miliard dolarów. Czy to dużo? Aby to ocenić warto przyjrzeć się sytuacji giełdowej amerykańskiego producenta kamer sportowych. Gdy w 2014 roku GoPro debiutowało na giełdzie było wycenione na ponad 10 miliardów dolarów. Jednak konkurencja czy problemy z GoPro Karma sprawiły, że w samym 2018 roku akcje spadły o 36% i na dzień dzisiejszy warte są około 700 milionów dolarów. Informacja o planowanych zakupie sprawiła, że notowania spółki wystrzeliły o 7% w górę. Kiedy dojdzie do przejęcia? Tego niestety jeszcze nie wiemy. Gdy pojawią się kolejne doniesienia na ten temat z pewnością was o tym poinformujemy!

Co myślicie o planach Xiaomi? Czy zakup GoPro jest dobrym pomysłem? Czekamy na komentarze!

Źródło:

bloomberg.com