Donald Trump wstrzymuje sprzedaż Qualcomma! Firma zostanie w amerykańskich rękach


donald trump i ceo broadcom
Hock Tan (Broadcom CEO) i Donald Trump

O poczynaniach firm produkujących elementy elektroniki zrobiło się głośno parę dni temu. Już od dawna wiadomo, że Broadcom chciałby wykupić firmę Qualcomm, ale ta jednak ostro się broni. Ciągle trwają próby dogadania się lub rozwiązania tego w mniej przyjazny sposób… Teraz w tej sprawie głos zabrał sam prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, który zablokował działania.

Bezpieczeństwo zapewni rząd USA

Broadcom vs Qualcomm
Broadcom ma dużą chrapkę na Qualcomma, który w swoim „asortymencie” oprócz procesorów zawiera także ciekawe patenty na łączność, oferty sprzedaży wystosowywał już dwukrotnie w tamtym roku. Amerykański producent podzespołów jest wyceniany na giełdzie na ok. 100 mld dolarów, a proponowane za nią ceny sięgały 130 mld dolarów, jednak Qualcomm ciągle uważa, że to za mało, ponieważ sam dobrze prosperuje i przynosi coraz większe zyski.

Dodatkowo Broadcom, który wydaje się być amerykańską firmą wcale do końca nią nie jest. W 2016 roku stał się częścią Avago Technologies, które przyjęło nazwę Broadcom Limited. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Singapurze, czyli w Azji. Aby ominąć barierę, którą jest badanie przez komisję CFIUS, przyjęto kroki przeniesienia siedziby do USA, ale nawet to nie pomoże. Na stronie Białego Domu pojawiło się prezydenckie rozporządzenie, które nakazuje zaprzestania prowadzenia jakichkolwiek działań zmierzających do przejęcia Qualcommu przez firmę Broadcom. Na mocy ustawy z 1950 roku prezydent ma prawo wydać taki nakaz, jeśli ewentualne przejęcie mogłoby być zagrożeniem dla bezpieczeństwa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zakazał także startować kandydatom desygnowanym przez Broadcom do wyborów do rady dyrektorów Qualcomma.

The proposed takeover of Qualcomm by the Purchaser is prohibited, and any substantially equivalent merger, acquisition, or takeover, whether effected directly or indirectly, is also prohibited.

Jak widać „wolna Ameryka” jednak nie jest taka wolna. Rząd USA obawia się, że Qualcomm kontrolowany przez Azjatówi . Nie jest to pierwszy taki przypadek, gdyż od pewnego czasu Huawei bezskutecznie próbuje wprowadzić swoje smartfony do USA. Powodem tego jest niechęć amerykańskiego rządu do chińskiego, co odbija się na sektorze przemysłu wysokiej technologii.

Intel

Swoje trzy grosze chciałby dorzucić także Intel. Niebieski gigant ma silną pozycję na rynku PC i zajmuje się nawet produkcją modemów LTE. Mimo to nie udało mu się wbić na rynek procesorów mobilnych ze swoją architekturą x86. W jego planach było wykupienie Broadcomu, o ile ten kupiłby wcześniej Qualcomma. Teraz jednak, dopóki nie dojdzie do fuzji mniejszych przedsiębiorstw, które razem mogłyby zagrozić Intelowi, nie ma się on czego obawiać, więc do tej transakcji także raczej nie dojdzie. Jeśli doszłoby do wchłonięcia Broadcoma i Qualcomma przez Intela byłby on prawdziwym monopolistą (choć sam Qualcomm dostawał już kary za nieuczciwe praktyki lidera) i z pewnością zostałby natarty przez urzędy antymonopolowe.

Jak potoczy się dalej akcja? Dlaczego Qualcomm jest tak mocno wspierany przez swoje ojczyste państwo?
Ciekawi mnie także fakt, dlaczego telefony Samsunga w USA dostają układy Snapdragon…

Źródło:

whitehouse.gov