Xiaomi Mi6 drugim telefonem producenta z aktualizacją do Androida 8.0 Oreo


Dopiero pisałam o wstrzymaniu aktualizacji do Androida Oreo dla Xiaomi Mi A1, a w tym samym czasie drugi telefon chińskiego producenta otrzymał nową wersję systemu! Czy są odczuwalne zmiany? Z jakimi błędami muszą zmierzyć się posiadacze Xiaomi Mi6 po uaktualnieniu do wersji 8.0?

Zaktualizowałam Xiaomi Mi6. Kolorowo nie jest

Tak po prawdzie, to w przypadku Xiaomi i MIUI, to aktualizacja Androida nie jest czymś wyczekiwanym. Nakładka tak mocno ingeruje w wygląd, działanie i całość telefonu, że zmiany wynikające z przejścia na nową wersję systemu są… znikome, niezauważalne w codziennym korzystaniu. No dobra, tylko posiadacze Nougata (i MIUI 9) otrzymali split screen, więc tu faktycznie użytkownicy po aktualizacji do Androida 7 mogli odczuć faktyczną zmianę. Tu jednak warto przypomnieć, że być może telefony z 6.x Marshmallow również dostaną możliwość korzystania z dzielonego ekranu.

Xiaomi Mi6

Przejdźmy jednak konkretnie do Xiaomi Mi6. Poczekałam pół dnia z aktualizacją (korzystam z xiaomi.eu dla uściślenia), żeby poczytać w komentarzach o istniejących błędach, które zostaną wyłapane przez pierwszych śmiałków. Właściwie to nie było tragedii, przewinął mi się jeden komentarz o wolnym ładowaniu telefonu, ale przyznaję się – nie wzięłam tego na poważnie. Po aktualizacji miałam wrażenie, że telefon zwolnił i przełączanie się między aplikacjami nie są tak szybkie. Szybko jednak okazało się, że skala animacji przejścia zmieniła się na 1x, więc wystarczyło wybrać na wcześniejsze 0,5x i uczucie spowolnienia minęło od razu.

Xiaomi Mi6

Spoglądając na ustawienia starałam się wyłapać jakiekolwiek zmiany, jednak nie byłam nastawiona na to, że uda mi się jakieś znaleźć. Gdyby mi ktoś ukradkiem zaktualizował telefon i nie poinformował mnie o tym fakcie, prawdopodobnie do wieczora nie zauważyłabym, że na Xiaomi Mi6 pojawił się Android 8.0 Oreo. Dlaczego akurat do wieczora? Bo wtedy podłączam telefon do ładowarki i jedyną odczuwalną zmianą po aktualizacji systemu okazało się wyłączenie obsługi szybkiego ładowania. Co więcej, zarówno na zwykłej ładowarce po którymś telefonie z serii Redmi i na tej z quick charge 3.0 od Mi6, osiągałam według miernika USB maksymalnie wynik 5V/0,45A! Po ponownym zainstalowaniu aktualizacji wyniki skoczyły na 5V/1A, dalej niezależnie od ładowarki. Wchodząc ponownie w komentarze pod aktualizacją okazało się, że problem wolnego ładowania dotknął więcej osób.

Xiaomi Mi6

Jak wspomniałam, ja korzystam z xiaomi.eu i nie jestem pewna jak sprawa z ładowaniem czy ewentualnymi innymi bugami wygląda na MIUI Global. Nie mniej jednak problem który dotknął mnie nie jest czymś, co spotkało każdego. O dziwo niektórym użytkownikom udało się uniknąć tego utrudniającego życie błędu. Jeszcze innym po restarcie telefonu wyniki wracały do normy. Nie sięgam na co dzień z ładowarki qucik charge, jednak czasem zdarzy mi się, że muszę na szybko przed wyjściem podłączyć smartfon. Pretensji nie mam, bo wiedziałam, że niektóre opcje mogą jeszcze nie działać, ale że akurat padło na ładowanie – tego się nie spodziewałam. Pozostaje mi czekać na następną aktualizację, lub powrócić do poprzedniej wersji.

Jak zaktualizować Xiaomi Mi6 do Androida 8.0 Oreo?

Oczywiście, aktualizacja systemu dotyczy tylko użytkowników wersji deweloperskiej! Osoby korzystające ze stabilnego wydania muszą poczekać.

Jeśli posiadacie MIUI w wersji Global, to przyjdzie Wam powiadomienie o aktualizacji i właściwie Wy nie macie czym sobie głowy zaprzątać. Jeśli natomiast chodzi o osoby korzystające z xiaomi.eu, to tutaj mamy troszeczkę więcej roboty. W przypadku tego uaktualnienia nie będziecie mieć możliwości pobrania OTA, trzeba pobrać plik .zip ręcznie (link!).

Pierwszą i najważniejszą sprawą (warto już mieć tutaj ściągniętą paczkę z aktualizacją xiaomi.eu na telefonie) jest zaktualizowanie TWRP do wersji 3.2.1-0. Link do pobrania znajduje się tutaj. Gdy już będziecie mieć plik na swoim telefonie, to najprostszą metodą będzie wejście do TWRP (przy wyłączonym telefonie przytrzymanie przycisku power i głośność w górę) i kolejno: Install -> Install Image -> nasz pobrany plik (twrp-3.2.1-0 sagit.img) -> zaznaczyć Recovery -> przeciągnąć suwak na dole. Potem warto cofnąć na sam początek i z głównego menu wybrać Reboot -> Recovery. Telefon się wyłączy i wejdzie do zaktualizowanego już TWRP.

Teoretycznie ta aktualizacja nie wymaga wipe, ani też sama nie wymaże naszych danych z telefonu. Jednak gdy już znów jesteśmy w naszym recovery, warto na wszelki wypadek zrobić kopię zapasową. Wtedy wybieramy Backup z głównego menu -> domyślnie będzie zaznaczone Boot, System oraz Data (extl. Storare), więc tak możemy zostawić -> przeciągamy suwak i czekamy. Możemy jeszcze wybrać pamięć na której ma się zapisać nasza kopia (Select Storage). Po skończonym procesie możemy cofnąć do głównego menu z kafelkami.

I dopiero teraz możemy przejść do instalacji. Wybieramy Install -> naszą pobraną wcześniej paczkę (xiaomi.eu_multi_MI6_8.1.11_v9-8.0.zip) -> przeciągamy suwak. Gdy pasek dojdzie do końca, wybieramy prawy kafelek z napisem Reboot System, a następnie czekamy aż telefon się uruchomi. Może to zająć kilka-kilkanaście minut. I to wszystko!

Więcej o TWRP ze szczegółowym opisem funkcji znajdziecie na naszym forum.

Jakie zauważyliście zmiany po aktualizacji Xiaomi Mi6 do Androida 8.0 Oreo?