Tablety Xiaomi Mi Pad raczej nigdy nie pojawią się oficjalnie w Europie. Powodem jest Apple!


Zaledwie miesiąc temu pojawiła się informacja, że trwają prace nad nowym tabletem Xiaomi Mi Pad 4. Według podanych wtedy informacji, urządzenie to miało także pojawić się oficjalnie w Europie i mieć naprawdę atrakcyjną cenę. Niestety nie jest to takie łatwe, ponieważ Apple skutecznie utrudnia cały proces.

Dlaczego właśnie gigant z Cupertino?

Słowem wstępu…

Między Europą a Chinami jest ogromna różnica w kwestii respektowania praw autorskich i patentów. W Państwie Środka prawa te często nie są przestrzegane. Natomiast na starym kontynencie, a w szczególności w Unii Europejskiej, są bardzo mocno respektowane.

W 2014 roku Xiaomi zwróciło się do Unii Europejskiej z wnioskiem o rejestrację znaku towarowego „Mi Pad” dla urządzeń elektronicznych i usług telekomunikacyjnych. Proces rejestracji zablokowało Apple, które wniosło sprzeciw powołując się na wyrok EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej) z 2016 roku. Decyzja z zeszłego roku uzasadniona została tym, że oznaczenia „iPad” oraz „Mi Pad” są do siebie zbyt podobne, a wręcz mylące.

Xiaomi Mi Pad 3

Nie zgadzając się z wyrokiem, Xiaomi złożyło apelację do Trybunału Europejskiego. Podczas rozprawy, oddalono apelację i ostatecznie stwierdzono, że oznaczenie „MI PAD” nie zostanie zarejestrowane jako unijny znak towarowy. Uzasadniono to w niemal identyczny sposób: w przypadku krajów nieanglojęzycznych, odbiorcy mogliby wypowiadać literę „i” bardzo podobnie, co może wprowadzać w błąd.

Oddalenie odwołania oznacza, że gigant z Shenzhen ma dwa wyjścia:

  1. zmienić nazwę serii produktów z Xiaomi Mi Pad na coś innego;
  2. odpuścić i zrezygnować z oficjalnej sprzedaży swoich produktów w Europie.

Chcielibyście tabletów Xiaomi Mi Pad w Polsce? Co myślicie o takiej decyzji sądu?

Źródło:

gizchina.it, rp.pl