OnePlus nie będzie wspierać Project Treble. Użytkownicy składają petycję do producenta!


OnePlus

Przedstawiciele OnePlus potwierdzili, że ani OnePlus 5T, ani żaden z ich pozostałych modeli nie będzie wspierać Project Treble od Google. Użytkownikom mocno nie spodobała się ta decyzja firmy i przygotowali petycję do producenta, by ten stan zmienić.

Project Treble – o co w tym chodzi?

Nie wszyscy orientują się w sposobie działania Project Treble, więc postaram się to w łatwy sposób wyjaśnić. W tym momencie aktualizacje systemu Android opóźniają się, gdyż cały proces wygląda następująco (w skrócie):

  1. Google wypuszcza aktualizację Androida
  2. Producenci poszczególnych urządzeń dostosowują go pod siebie
  3. Producenci wypuszczają aktualizację

Przeważnie całość potrafi trwać nawet pół roku (a czasem i dłużej), więc niejednokrotnie zdarza się, że Google zdąży wypuścić nowszą wersję systemu (albo i dwie), a wielu producentów jeszcze nie skończy dostosowywać poprzednich wydań. I właśnie to ma zmienić Project Treble.

project treble

Jak możecie zauważyć na powyższej grafice, zmiany wprowadzane przez producentów mają być warstwą niezależną od aktualizacji systemu przez Google. Project Treble rozdziela bowiem system na system Android oraz interfejs producenta. Dzięki temu proces aktualizacji będzie odbywał się znacznie sprawniej. Wychodzi jednak na to, że

OnePlus nie będzie wspierać Project Treble

Całość wyszła na jaw podczas oficjalnego AMA (Ask Me Anything) odbywające się na forum firmy. Prezes, Carl Pei, poinformował, że nie pracują oni aktualnie nad wsparciem dla projektu Treble, ani nie mają w planach dodać go do istniejących urządzeń.

Powód takiej decyzji nie jest znany, lecz warto przypomnieć, że 1+3 oraz 1+3T otrzymały już stabilną wersję systemu opartą o Androida 8.0 Oreo, a OnePlus 5 oraz OnePlus 5T mają zostać zaktualizowane pod koniec tego miesiąca lub na początku przyszłego (styczeń 2018). Nie zmienia to jednak faktu, że użytkownikom nie spodobała się taka decyzja firmy i przygotowywana jest petycja w sprawie wprowadzenia wsparcia dla Project Treble dla istniejących urządzeń.

Choć aktualnie nie ma Treble w telefonach OP, to firma zapowiedziała, że OP3 oraz 3T, razem z OnePlus 5 i 5T otrzymają aktualizację do Androida 8.1 Oreo.

Co myślicie o tej decyzji firmy? Czy chcielibyście, żeby 1+ wspierał Project Treble?

Wypełnij petycję o wprowadzenie Project Treble do telefonów OnePlus!

Źródło:

Forum OnePlus