10 lat procesorów Qualcomm Snapdragon za nami!


Niebywałe, a jednak. 10 lat życia układów Snapdragon minęło. Co się w tym czasie zmieniło w mobilnych procesorach Qualcomma? I dlaczego uważa się je za najlepsze procesory mobilne? Na te pytania postaram się odpowiedzieć!

Snapdragon w pigułce

Pierwszy procesor Qualcomma nosił nazwę Snapdragon S1 i pochodził z 2007 roku. Był wykonany w 65-nm procesie technologicznym, który dla nas jest monstrualnej wielkości. Trafił on do takich telefonów jak HTC Dream i Aria. Po dwóch latach Qualcomm przedstawił jako pierwszy na świecie dwurdzeniowy, mobilny procesor ARM o nazwie Snapdragon S2. Tym układem zainteresował się Samsung i umieścił go w swoim modelu Samsungu Focus S. Następnym procesorem był S3, który znalazł się w takich legendach jak HTC Evo 3D i Xiaomi Mi-One. Kolejnym krokiem milowym było wypuszczenie procesora Snapdragon S4 z układem LTE, który znalazł się w HTC One SC i Samsungu Galaxy Infinite.

W 2013 roku firma z San Diego podzieliła swoje produkty na cztery kategorie. Snapdragony 200 dla budżetowców, 400 dla średniopółkowców, 600 dla wyższej średniej półki, a 800 dla flagowców. Mimo tego podziału, Snapdragon 600 z powodu swojej premiery przed mocniejszym bratem, trafił do takich flagowców jak Samsung Galaxy S4 i HTC One M7. Do czasu premiery Snapdragonów z serii Wear w 2016 roku, smart zegarki napędzane były układem Snapdragon 400.

W 2017 roku Qualcomm przedstawił pierwszy procesor wykonany w technologii 10 nm o nazwie Snapdragon 835. Również w tym roku producentowi udało się obsłużyć przyszłościową sieć 5G. Ale oprócz sukcesów zdarzały się również wpadki. Jedną z nich był Snapdragon 810 z 2014 roku. Procesor miał duże problemy z przegrzewaniem i z tego powodu wiele przedsiębiorstw zrezygnowało z niego w swoich telefonach.

10 lat qualcomm snapdragon

Skąd taka popularność układów Qualcomma?

Starczy tej historii. Czas na krótkie podsumowanie, dlaczego układy amerykanów są tak „pożądane” na świecie!

  1. Procesory Qualcomma mają naprawdę dobrą wydajność, w porównaniu do swoich bezpośrednich konkurentów, takich jak Mediatek czy Spreadtrum.
  2. Nie widać w nich spadku wydajności przy intensywnej pracy (poza nieudanym Snapdragonem 810).
  3. CUSTOM ROMy! Dzięki temu, że producent udostępnia źródła do swoich procesorów, użytkownicy sami mogą tworzyć kompilacje systemów do swoich urządzeń.

W ramach ciekawostki można dodać, że Qualcomm nawiązał współpracę z Microsoftem i powstanie Windows 10 dla procesorów ARM. Układy te mają znaleźć zastosowanie w lekkich notebookach, gdyż cechują się długim czasem pracy na baterii. Kolejną nowinką jest to, iż inny producent procesorów, marka Brodacom chciała ostatnio wykupić Qualcomma za bagatela 130 mld USD, jednak do transakcji nie doszłoOstatnią ciekawostką jest to, że najpopularniejszym obecnie używanym procesorem mobilnym jest Snapdragon 410!

Teraz nie pozostaje nic innego jak życzyć firmie z San Diego dalszych sukcesów i kolejnych 10 lat procesorów ze smoczej serii…

Co wy sądzicie o procesorach Snapdragon? Czy są według Was mają jakąkolwiek konkurencję?

Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Źródło:

Qualcomm