Xiaomi, Oppo i Vivo kontra Huawei – rozpoznawanie twarzy w 2018 roku


Qualcomm SLiM 3D - Sensory 3D

Dopóki na rynek nie trafił iPhone X najpopularniejszą metodą odblokowywania smartfonów był czytnik linii papilarnych. Praktycznie każdy urządzenie, oprócz niektórych budżetowców, otrzymywało taki skaner na froncie lub na pleckach. Technologia ta miała swoich fanów z prostego powodu – była prosta i najczęściej niezawodna. Rok 2018 ma być rokiem skanera twarzy!

Rozpoznawanie twarzy od Qualcomma

Informacje na temat rozpoznawania twarzy w urządzeniach wyposażonych w procesory Qualcomma pojawiła się już jakiś czas temu – możecie o tym przeczytać tutaj. Gigant na rynku smartfonów połączył siły z firmą Wonder Vision w celu stworzenia skanera twarzy, który będzie o niebo lepszy niż rozwiązania konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że wszyscy czterej najwięksi chińscy producenci w 2018 roku zaprezentują własne flagowce wyposażone tę technologię. Urządzenia Xiaomi, Oppo i Vivo będą działać na najnowszych Snapdragonach, które mają oferować niesamowitą wydajność i zarządzanie energią.

qualcomm snapdragon logo

Co więcej firmy Xiaomi, Oppo i Vivo podpisały umowy z Qualcommem, mówiące o tym, że każda z nich zakupi podzespoły o wartości co najmniej 12 miliardów dolarów w ciągu następnych trzech lat. To właśnie ci producenci będą głównymi odbiorcami jednostek Qualcomma na teranie Chin. Czy technologia rozpoznawania twarzy zastąpi znany i lubiany czytnik linii papilarnych? Miejmy nadzieję, że rozwiązania te będą współistnieć w nadchodzących flagowcach.

Huawei kontra reszta świata

Firma Huawei przyzwyczaiła już fanów marki do tego, że nie korzysta z jednostek Qualcomma czy MediaTeka. Chiński gigant rozwijał od dłuższego czasu własną linie procesorów i wynikiem tej pracy jest między innymi Kirin 970, który jest pierwszym procesorem wyposażoną w sztuczną inteligencję. Nic więc dziwnego, że Huawei pracuje nad własną technologią rozpoznawania twarzy, która ma zadebiutować w okolicach marca/kwietnia 2018 roku. Wtedy też powinniśmy zobaczyć pierwsze smartfony wyposażone w nowe jednostki Qualcomma.
kirin 970
Gigant z Państwa Środka rozpoczął współpracę z inną chińską firmą – Sunny Optical Technologies i to właśnie połączenie wiedzy inżynierów z tych dwóch firm ma sprawić, że technologia, którą zaprezentuje Huawei będzie znacznie lepsza niż ta, którą będzie szczycić się konkurencja. Kto wygra wyścig o miano najlepszego flagowca 2018 roku? Tego dowiemy się za jakiś czas, ale jednego możemy być pewni – walka może być wyjątkowo ciekawe i każdy z producentów będzie chciał zrobić wszystko by to właśnie ich urządzenie sprzedawało się najlepiej. Czekamy z niecierpliwością na pierwsze premiery!
rozpoznawanie twarzy
Co myślicie o zmianie skanera linii papilarnych na rozpoznawanie twarzy? Czy taki krok ma sens?
Czekamy na komentarze!