Jak zapewne wielu z Was wie Xiaomi jest firmą, które w swoim portfolio posiada ogrom produktów z naprawdę różnorakich kategorii. Tym razem w moje ręce wpadły bezprzewodowe słuchawki chińskiego giganta, które zostały przeznaczone w głównej mierze dla osób uprawiających sport. Jak w teście wypadły dokanałówki Xiaomi Bluetooth Sport? Zapraszamy na recenzję!

Słowem wstępu

Doskonale wiem, że jakość dźwięku wydobywająca się z słuchawek wyposażonych w kabel jest zdecydowanie lepsza niż z tych, które przesyłają dźwięk za pomocą Bluetooth. Bezprzewodowe słuchawki mają jednak pewne zalety, które często są wystarczającym powodem by przymknąć oko na trochę gorszą jakość audio. W moim przypadku dokanałówki Xiaomi Bluetooth Sport są wykorzystywane głównie na siłowni, a tam plątający się kabel nie jest najprzyjemniejszą rzeczą. Czy warto kupić słuchawki te w celu codziennego słuchania muzyki? Tego dowiecie się z dalszej części recenzji!

Zawartość zestawu? Standard

Słuchawki Xiaomi Bluetooth Sport przychodzą do nas w białym, kartonowym pudełku z „okienkiem” na froncie. Same słuchawki ułożone są w kształt przypominający serce. Niby nic, a jednak wywołało to uśmiech na mej twarzy gdy pierwszy raz wziąłem opakowanie do ręki. W pudełku oprócz dokanałówek nie znajdziemy tak naprawdę niczego wyjątkowego – instrukcja obsługi w języku chińskim, krótki kabel microUSB służący do ładowania, klips służący do skrócenia kabla (zgubiłem go już pierwszego dnia.. więc nie ma go na zdjęciach) oraz cztery dodatkowe komplety gumeczek. I to właśnie ilość i różnorodność rozmiarów gumek mogę zaliczyć na plus. Przyzwyczaiłem się już do tego, że po wyjęciu jakichkolwiek słuchawek dokanałowych z pudełka żaden komplet gumeczek nie pasuje do mojego ucha. Tutaj Xiaomi bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło – słuchawki wpasowały się idealnie.

Xiaomi Bluetooth Sport

Jakość wykonania i wygląd Xiaomi Bluetooth Sport

Słuchawki Bluetooth Xiaomi składają się z dwóch kopułek połączonych kablem. Same dokanałówki wykonane są w głównej mierze z gumy i tworzywa bardzo dobrej jakości. Podczas testów nie miały one u mnie łatwego życia, a nie znalazłem na ich powierzchni jakiejkolwiek ryski czy zadrapania. I to w przypadku słuchawek, które według producenta są przeznaczone głównie do uprawiania sportu jest ogromnym plusem.

Xiaomi Bluetooth Sport

Przy prawej słuchawce na kablu znajdziemy wielofunkcyjny przycisk. Dzięki niemu możemy włączyć i wyłączyć słuchawki, odebrać połączenie czy zatrzymać muzykę. Podwójne kliknięcie powoduje połączenie z ostatnio wybieranym numerem. Na szczęście nie zapomniano o przyciskach służących zmianie głośności. Te zostały umiejscowione na prawej kopułce, a ich obsługa nie stanowiła jakiegokolwiek problemu. Tam tez znajdziemy złącze microUSB, które umożliwi nam naładowanie baterii oraz diodę sygnalizującą pracę urządzenia. Jeśli chodzi o jakość wykonania i wygląd to wszystko stoi na najwyższym poziomie.

Xiaomi Bluetooth Sport

Kilka suchych faktów, czyli specyfikacja Xiaomi Bluetooth Sport

  • Bluetooth 4.1
  • Bateria o pojemności 110 mAh mająca zapewnić 7 godzin pracy lub 11 dni czuwania
  • Waga: 17.8 gram
  • Certyfikat wodoodporności IPX4
  • Wielofunkcyjny przycisk

Bateria? Mogłoby być lepiej

Bateria była tym czego się najbardziej obawiałem w słuchawkach Bluetooth. Przez to, że zawsze korzystałem z standardowego kabla nie byłem przyzwyczajony do regularnego ładowania słuchawek. Firma Xiaomi podaje, że dzięki baterii o pojemności 110 mAh ich urządzenie powinno zapewnić 7 godzin słuchania ulubionej muzyki. Często deklaracje producentów jeśli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu nie do końca pokrywają się z rzeczywistością. Jak jest w tym przypadku?

Xiaomi Bluetooth Sport

Wiele zależy od tego jak głośno słuchamy muzyki. W moim przypadku, gdy głośność była na średnim poziomie, udało mi się osiągnąć około 4,5-5 godzin pracy. Jeżeli lubicie całkowicie „odciąć” się od świata to musicie się liczyć z jeszcze krótszym działaniem. Przy maksymalnej głośności słuchawki grały około 4 godziny. Samo ładowanie trwa około 2 godzin. Podsumowując jest nieźle, ale mogłoby być dużo lepiej.

Jakość dźwięku i wrażenia z użytkowania Xiaomi Bluetooth Sport

Jeśli chodzi o dźwięk to nie spodziewajcie się po słuchawkach Xiaomi Bluetooth Sport cudów. Dość mocno doskwierał mi brak basu, a sam dźwięk był wyjątkowo płaski. Co za tym idzie podczas codziennego słuchania muzyki pozostanę przy tradycyjnym i niezastąpionym kablu. Co z sportem czyli głównym przeznaczeniem urządzenia chińskiego giganta? Tutaj słuchawki radzą sobie bardzo dobrze. Dokanałówki Xiaomi są na tyle wygodne, że bez problemu możemy w nich ćwiczyć nawet przez dwie czy trzy godziny. Słuchawki wyposażone są w mikrofon, które świetnie działa podczas rozmów. Zarówno my jak i nasi rozmówcy doskonale słyszymy drugą osobę.

Xiaomi Bluetooth Sport

Dzięki certyfikatowi IPX4 urządzenie odporne jest na pot czy padający deszcz, więc sprawdzi się idealnie nawet podczas biegu w niesprzyjających warunkach pogodowych. W słuchawkach niejednokrotnie usłyszymy różnorakie komunikaty, ale większość z nas zupełnie ich nie zrozumie – są one w języku chińskim. Jakość połączenia Bluetooth jest dobra gdy bateria jest naładowana. Gdy energia zbliża się ku końcowi słuchawki lubią przerywać i jest to dość irytujące. Zasięg na otwartym terenie to około 10 metrów. W mieszkaniu bez problemu mogłem zostawić telefon w pokoju i przejść z słuchawkami w uszach do kuchni bez utraty połączenia.

Xiaomi Bluetooth Sport

Kup słuchawki Xiaomi Bluetooth Sport

lub

Sprawdź pozostałe kupony do chińskich sklepów

The Breakdown

Słuchawki Bluetooth Xiaomi są doskonałym wyborem dla osób aktywnych, które szukają czegoś o bardzo dobrej jakości wykonania i niskiej cenie. Dokanałówki te nie sprawdzą się jako codzienne słuchawki gdy zależy Wam na jakości dźwięku.
Zawartość zestawu 7.0
Jakość wykonania 10.0
Jakość dźwięku 5.0
Jakość połączenia Bluetooth 7.0
Wygoda 9.0
Bateria 6.0
Stosunek ceny do jakości 7.5
Pros
cena, jakość wykonania, ilość i różnorodność gumek w zestawie, IP4X, wygoda użytkowania, mikrofon
Cons
płaski dźwięk, prawie całkowity brak basu, przerywające połączenie Bluetooth gdy kończy nam się bateria, brak możliwości zmiany języka komunikatów