WhatsApp intensywnie blokowany w Chinach!


WhatsApp

Chiny… dla wielu z was kraina mlekiem i miodem płynąca. Super szybki internet, mnóstwo nowych technologii, dość ekstrawagancka kultura, zwyczaje i tradycja. Miejsce, które wygląda zupełnie inaczej, niż to co znamy z naszego otoczenia. Dziś będzie krótko. Wszystko właściwie wiecie już z samego tytułu. Włączy mi się lecz „tryb filozofa”, ot tak chce sobie dzisiaj pogadać. Tak więc… jakie dla Was są Chiny? Część z Was powie właśnie, że to raj, druga część natomiast,  że jedno z najbardziej okrutnych miejsc na ziemi. Kto ma rację? Oczywiście obie strony, niestety z lekką przewagą tych myślących bardziej pesymistycznie. Tym razem ponownie wracamy do tematu cenzury w Chinach, która teraz dotyka aplikacji WhatsApp!

Chiny, Chiny, Chiny…

Chiny jako potęga technologiczna, potęga zbudowana na wykorzystywaniu i ludzkiej krzywdzie. To kraj gdzie dosłownie za nic, możesz trafić do więzienia. To kraj gdzie nadal wykonuje się karę śmierci. To kraj, w którym blokowana jest jakakolwiek wolność słowa, nikomu nie można się sprzeciwić. Tamtejsi ludzie są trochę jak mrówki… rodzą się, by pracować, wszyscy w jednym szeregu. Odseparowani od świata zewnętrznego, oczywiście tylko po to, by takim społeczeństwem łatwiej było kontrolować. Jakiego portalu najbardziej nie lubi rząd Chiński?

Chiny

Facebooka!

Tam, najpopularniejszy na świecie portal społecznościowy zablokowany jest już od 2009 roku, później zablokowane zostało korzystanie z Instagrama. Teraz przyszła kolej na WhatsApp'a. Tym razem już na dobre! Wcześniej zaś WhatsApp był zablokowany tylko częściowo. Najpierw została zablokowana możliwość przesyłania zdjęć oraz plików, a także prowadzenie wideo-rozmów. Już to mocno zabolało Chińczyków. Chwilę później została zablokowana możliwość przesyłania wiadomości tekstowych. Teraz aplikacja nie funkcjonuje już w ogóle. Jest to ostatnia aplikacja Facebooka. Nie można myśleć, że to jednak koniec. Chiński rząd wszędzie wynajdzie sobie nowego wroga z którym będzie musiał walczyć i już planuje blokadę VPNów. Nastąpić to ma w lutym przyszłego roku…

WhatsApp

Jest jednak JEDEN pozytywny skutek blokady WhatsApp

Mówię o podróbkach, które zalewają nasz rynek coraz bardziej. Pewnie nie w temacie co? Wytłumaczę wam cały proceder od początku. Nie mówię wam jednak tego, byście zaczęli to robić. Mówię to w rodzaju ciekawostki. Dodatkowo powiem również, że chodzenie w podróbkach jest widoczne i jest to wstyd. Ponadto jeśli to odzież, może się to odbić na naszym zdrowiu dość poważnie. Tutaj przyjrzyjmy się na przykład chińskim butom. Specjalnie do tego artykułu, zrobiłem „research”, popytałem parę osób, jak to się odbywa, zgromadziłem informację i teraz chce wam to wszystko wyjaśnić. Nie miejcie mi za złe jednak, jeśli coś powiem nie tak. Nauczyłem się tego w niespełna 3h.

Tak więc. Najpierw znajdujecie chiński katalog z asortymentem. Tutaj macie przykładowy – kilk! (specjalnie wybrałem taki, który nigdzie nie był polecany, w razie gdyby przyszło komuś zamówienie podróbki stamtąd, przyjdzie wam ona prawdopodobnie tak tragiczna, że będzie się nadawać tylko na śmieci 😉 ). Jak widać na głównej stronie można znaleźć wiele numerów WhatsApp, a niżej katalogi z butami podzielonymi na kategorię. Jak dokonywało się zakupu? Piszemy na WhatsApp'ie numer produktu, dostajemy wiadomość z ceną, jeśli się zgodzimy otrzymamy zwrotnie link z płatnością do Aliexpress. Jest to oczywiście aukcja ukryta. Kupujemy więc na przykład wkładki do butów za 55$, a za miesiąc przychodzą nam podrobione Najeczki, nadające się do palenia w piecu.

Zlikwidowanie WhatsApp'a wiążę się więc z tym, że trzeba będzie znaleźć nowy sposób, a osoby kupujące takie podróbki będą musiały opanować go od podstaw. System ten wymaga więc kompletnego przebudowania. Chociaż na jakiś czas zatrzyma to rozpędzoną machinę.

Oczywiście, cały proces blokowania WhatsApp może się skończyć, jeśli rząd chiński tak postanowi i wszystko wróci do normy (też dla aukcji ukrytych).

No cóż, to co mogłem powiedzieć w sumie w jednym zdaniu, zamieściłem w 500 słowach. Co myślicie o sytuacji w Chinach? Jak Wy postrzegacie ten kraj? Zapraszam do komentowania!