Płatność twarzą w KFC? Tak, ale tylko w Chinach!


Płatność twarzą w KFC

Płatność kartą, telefonem, a nawet zegarkiem, to już przeszłość. Nadchodzi czas płacenia dzięki rozpoznaniu naszej twarzy – wystarczy uśmiechnąć się do ekranu. Testy takiego sposobu płatności trwają, niestety dostępne są one wyłącznie w jednej restauracji KFC w Chinach. Czy ten sposób płatności trafi także do Europy?

Płatność twarzą w KFC

„Podróż za jeden uśmiech” zna każdy, a teraz nadszedł czas na „płatność za uśmiech”. Yum China, chińska sieć restauracji, w jednej z nich rozpoczęły testy nowego rodzaju płatności, który ma przyciągnąć młodsze pokolenie chińczyków. To właśnie oni będą odpowiedzialni za większość chińskiej konsumpcji w ciągu najbliższej dekady.

Płatność twarzą w KFC

Nowa technologia rozpoznawania twarzy w restauracji KFC Hangzhou jest wynikiem współpracy z Ant Financial, którzy stworzyli właściwe oprogramowanie. Klienci restauracji mogą zapłacić za swój posiłek przy specjalnym automacie, po kliknięciu „Uśmiechnij się by zapłacić” oraz podając numer telefonu, mający chronić przed oszukiwaniem. System bazuje na rozwiązaniu Alipay, która posiada ponad 500 mln użytkowników na całym świecie. Co więcej, Alipay pozwala już chińczykom dodać swoją twarz do aplikacji.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ant, restauracja KFC jest pierwszym fizycznym sklepem na świecie, który wykorzystuje technologię rozpoznawania twarzy do wykonywania płatności. Co więcej, technologia ta określana jest jako bezpieczna, gdyż analizuje ponad 600 punktów na twarzy, by dopasować ją do wzoru. Dodatkowo wykorzystanie kamery 3D ma zapobiec prób oszustwa automatu przez ludzi, podkładających zdjęcie lub nagranie kogoś innego.

Osobiście jestem bardzo ciekawy tej technologii i myślę, że jeśli przyjmie się w Chinach, to kwestią czasu będzie, aż trafi na inne rynki. W końcu Chiny to idealne miejsce na testowanie takiego rozwiązania, gdyż liczba „testerów” do najniższych nie należy. Chętnie płacę telefonem, ale jeszcze chętniej płaciłbym nie musząc wyciągać go z kieszeni.

Co myślicie o płatności twarzą? Czy chiński eksperyment ma szanse powodzenia?

Źródło:

ktla