Tym razem do rąk redakcji trafiła kamera do monitoringu domowego Xiaomi Xiaofang. Sprzęt zakupiony został w sklepie internetowym GearBest i jest idealnym rozwiązaniem dla osób szukających dobrej i bardzo taniej kamery do „pilnowania” domu. Dlaczego? Zapraszam do zapoznania się z recenzją.

AKTUALIZACJA 10.05.2017 – Xiaomi wprowadziło aktualizacje dla Xiaofanga, która wyłącza działanie kamerki poza Chinami. Nie należy aktualizować oprogramowania w kamerce.

Opakowanie

Kamerę otrzymujemy w estetycznie wyglądającym, kartonowym pudełku. Na frontowej części widzimy naszą kamerę, a z tyłu mamy naklejkę informującą nas o specyfikacji naszego sprzętu. Oczywiście, wszystko napisane po chińsku, gdyż kamera nie jest dostępna jeszcze na rynku globalnym.

Wewnątrz pudełka znajdziemy kamerę Xiaomi Xiaofang, kabel USB o długości 2m, ładowarkę USB oraz instrukcję, niestety napisaną w języku chińskim.

Wygląd i budowa

Kamera Xiaomi Xiaofang wykonana jest z białego plastiku o błyszczącej, połyskującej fakturze. Na środku kamerki, pod szkłem, producent umieścił obiektyw oraz diody doświetlające pomieszczenie w nocy (podczerwień) i mikrofon. Na dole natomiast umieszczono głośniki.

W tylnej części znajduje się dioda informująca o pracy urządzenia (którą można wyłączyć, jeśli nie chcemy informować innych o nagrywaniu), slot na kartę pamięci (microSD – max. 64GB), przycisk reset i gniazdo microUSB.

Plastik jest dobrej jakości, a sama kamera sprawia wrażenie dobrze wykonanej i nowoczesnej. Kamera posiada ruchomą nóżkę, dzięki której możemy ustawić ją pod różnymi kątami.

W nóżce jest magnes, który pozwoli nam na przyczepienie kamerki do metalowej powierzchni.

xiaomi xiaofang

Specyfikacja Xiaomi Xiaofang

  • Wymiary: 5 × 5 × 5,6 cm
  • Waga: 100g
  • Obiektyw: f/2.0, kąt widzenia 110°
  • Łączność: WiFi 802.11 b/g/n
  • Rozdzielczość wideo: 1280 × 720, 1920 × 1080
  • Dodatkowe funkcje: czujnik ruchu, tryb nocny (podczerwień)

Obsługa kamery przez Mi Home

Kamerkę obsługujemy przez aplikację Mi Home. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim, czasem pojawiają się opcje w języku chińskim, jednak nie stanowi to problemu. Raz ustawiona nie potrzebuje już wprowadzania zmian. Z poziomu aplikacji Mi Home możemy podglądać to, co aktualnie widzi kamerka lub przeglądać stare nagrania zapisane na karcie. Pozwala ona także na rozmowę, ponieważ kamerka może przesyłać dźwięk w dwie strony (głośniki i mikrofon), robić zdjęcia, nagrywać krótkie filmiki oraz przybliżać obraz. Dostęp do kamery przez aplikację mamy wszędzie gdzie tylko znajdziemy połączenie z internetem.

Codzienna praca kamery

Kamerka może nagrywać w rozdzielczości 1080p (maksymalnie) i w takim samym formacie może zapisywać nagrania na karcie pamięci. Podgląd wstecz pozwala na oglądniecie tylko fragmentów, w których kamerka wykryła ruch.

xiaomi xiaofang ruch

Aplikacja Mi Home może nas także powiadomić o ruchu wykrytym w obserwowanym pomieszczeniu. Wysyła ona do nas wtedy powiadomienie push na telefon wraz z około 15-sekundowym filmem, na którym widać ruch. W aplikacji możemy ustawić trzy poziomy czułości sensora ruchu. Niestety czasem pobranie filmu trwa długo lub nie udaje się, zazwyczaj, jeśli nie uda się za pierwszym razem, to po 2-3 próbach aplikacji udaje się pobrać film. Zawsze możemy pominąć odtwarzanie krótkiego filmu i przejść do zapisu z karty pamięci aby oglądnąć dłuższy zapis.

xiaomi xiaofang kolor

Jeśli nie chcemy aby kamerka pracowała i podglądała nas cały czas, możemy zapisać w niej odpowiednie ustawienia i włączać ją dopiero gdy wychodzimy z domu, np. z uzbrojonym czujnikiem ruchu.

xiaomi xiaofang czarno biale

Podczas testów nie miałem najmniejszych problemów z kamerą i aplikacją. Całość działała dobrze, chociaż zdarzyło się, że aplikacja poinformowała mnie błędnie, ponieważ wykryła zmianę oświetlenia w pokoju w trakcie upływającego dnia lub przelatujące muchy. Jakość wideo w ciemnym pomieszczeniu też jest całkiem dobra, dzięki wbudowanym diodom IR widać wszystko bardzo dobrze. Przełączenie kamery na tryb nocny następuje automatycznie, lecz możemy je także wymusić z poziomu aplikacji. Jednak nie miałem takiej konieczności, gdyż kamera poradziła sobie z tym bez zarzutu

Kup Xiaomi Xiaofang w GearBest z kuponem Xiaomifang za 19,99$!

Ocena autora

Kamera do monitoringu domowego Xiaomi Xiaofang jest idealnym urządzeniem dla osób, szukających rozwiązania do do domu. Sprzęt nie kosztuje wiele, a oferuje wysoką jakość nagrań oraz funkcje, dostępne w innych, droższych, urządzeniach tego typu.
Wygląd i jakość wykonania 10.0
Jakość wideo w dzień 9.0
Jakość wideo w nocy 9.0
Jakość audio 7.0
Oprogramowanie 8.0
Stosunek ceny do jakości 9.0
Plusy
mały rozmiar, niska cena, pamięć ustawień, możliwość podglądu w okienku, powiadomienia push
Minusy
problem z odtwarzaniem filmików z powiadomień, widoczne świecące diody IR gdy są włączone, braki w tłumaczeniu (trafiają się chińskie znaki)
Poprzedni Chińczycy wolą chińskie smartfony!
Następny OUKITEL U22 – gdy trzy aparaty to za mało